Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Cestovatel v roli au-pair

Redakce, Lucie Štrosová / 25.09.2002
Pouze se znalostí angličtiny, bez představy, co skutečně práce au-pair obnáší, jsem před 7 lety odjela do Anglie. Chtěla jsem si po maturitě ještě trošku užívat a hlavně poznat svět.
 

Rodinu poblíž Londýna jsem našla s pomocí jedné solidní brněnské agentury, která mi umožnila mimojiné si rodinu opravdu důkladně vybrat a v případě nesouhlasu zvolit jinou. Zvací dopis první rodiny mně připadal zvláštní, krátký a nevýstižný. Druhá rodina se ve zvacím představila jako veselá a přátelská, která má v úmyslu brát mě jako součást jejich domova, jako kamarádku. A to se opravdu vypnilo.

Cesty s rodinou i bez ní
Malá Samantha mě hned po mém příjezdu na nádraží obejmula a večer jsem už s jejími rodiči a přáteli popíjela anglické pivo (hrozné). Úklid jsem zvládala během dopoledne, holčičku jsem hlídala pár hodin odpoledne. Pak jsem měla volno. První týdny mi bylo smutno, neznala jsem nikoho z okolí. Moje energická host-mum však zapracovala a sehnala mi telefonní čísla nějakých Au-pair z okolí. S novými přáteli jsem poté začala poznávat krásy Anglie. Splnily se mi tak moje plány - tedy nejen pracovat, ale i cestovat. Ve smlouvě stálo, že bych měla pracovat i v sobotu dopoledne, ale po pár týdnech mně rodina navrhla, ať si radši cestuji, že v sobotu stejně už moc práce není. Na Silvestra jsem navíc letěla s rodinou do Španělska, na jaře mě vzali na týden do Devonu, krásné oblasti na západě Anglie, a přes víkendy jsme někdy společně jezdili ke známým do Southend on Sea na východním pobřeží Anglie. Londýn, Liverpool, Nottingham, Brigthon, Birmingham, Oxford, Cambridge - poznala jsem opravdu a doslova každý kout Anglie. Velkou částí k tomu rozhodně přispěla právě moje dočasná rodina, ale také moje nadšení pro cesty.

Au-pair neznamená otrok
Nevyplnila se tak varování, že budu v Anglii otrokem. Že budu pořád jen za žehlícím prknem a obklopena dnem i nocí houfem dětí. Že ztěží poznám nejbližší okolí svého domu. Nepopírám, že to tak mohlo dopadnout. Měla jsem štěstí. Ale na základě teď již bohatých zkušeností vím, že to hodně závisí i na vás samotných. Snaha vybudovat si s rodinou důvěrný vztah je opravdu důležitá. Pokud je rodina aspoň trochu normální, tak je přátelskost vždycky oplacena stejnou mincí. Pokud tomu tak není a rodina si vás opravdu vybrala jen proto, abyste jí dělali 24 hodin otroka, potom neváhejte a změňte ji. Každá solidní Au-pair agentura tuto možnost nabízí.

Jak je vidno i z platu, Au-pair práce v podstatě není zaměstnání (to se netýká pobytu "nanny"). Je to jakási výpomoc v domácnosti za poskytnuté kapesné, stravu a střechu nad hlavou a dívka má statut hosta. Proto by zde měla být i možnost cestovat, učit se jazyk, poznávat lidi. To je filozofie pobytu Au-pair. To je filozofie, se kterou jsem do Anglie před 7 lety jela a která se mi potvrdila.

Osobní tipy a rady:
Přihlašte se do jazykového kurzu v některé z místních škol. Stanete se členem studentského kampusu a otevře se vám brána ke všem studentským aktivitám. Každé pátky večer se pořádala party s představením nějaké země, její kultury, jídla, tradic apod. Součástí byla velmi bohatá večeře, kterou financovali studenti té země, která se zrovna představovala. Studentská organizace pořádala často také výlety po různých anglických městech. Cestovat ve více lidech je zábavnější a zároveň také levnější, vezmeme-li v úvahu, že doprava je v Anglii opravdu drahá. Některé výlety byly jednodenní, jiné víkendové s přespáním ve studentských hostelech (docela pohodlné, asi za 5 liber na noc).
S vaší hostitelskou rodinou se také můžete podívat na hodně skvělých míst. Proto neodmítejte jejich případnou nabídku na nějakou dovolenou. Sice po vás na oplátku budou chtít nějakou výpomoc (večerní babysitting, umývání nádobí apod.), ale vyplatí se to. Já jsem se ve Španělsku měla skvěle a po večeři jsem vždycky nějak to nádobí umyla.

Malé desatero pro úspěch s hostitelskou rodinou:
1. Solidní Au-pair agentura je prvním klíčem k úspěchu.
2. Pozor na vyhledávání rodin po Internetu. Nikdy nevíte, kdo tam inzerát dal.
3. Při prvním kontaktu s rodinou přiložte úsměvné fotky a přátelský, neformální dopis.
4. Svědomitě proveďte práci, o kterou vás rodina poprosila. Pečlivost je také jedním z klíčů k tomu, aby si vás rodina oblíbila.
5. Buďte dětem sourozencem a nejlepším kamarádem. Pokud si vás oblíbí dítě, máte s rodinou vyhráno.
6. Nestyďte se zeptat. Je to lepší, než mít později problém.
7. Bydlíte sice s rodinou, ale pořád mějte na paměti, že to není váš dům.
8. Nejste otrok. Jste Au-pair, nebo-li host na výpomoc v rodině.
9. Přátele si domů voďte až po domluvě s rodinou.
10. Úsměv od ucha k uchu.

Au-pair agentury, s jejichž službami jsem byla spokojená, a tedy doporučuji:
do Anglie AAA (Anglo-Czech Au-pair Agency), Bašty 8, P.O.Box 401, 660 01 Brno;
do Itálie V+V, L. Podéště 1928, 708 00 OSTRAVA.

Pokud máte odlišné zkušenosti, neváhejte a napište nám.

 
 
 
Přečteno 1688x
 
 
 
Komentáře
Au-pair o letních prázdninách?!Chris, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: