Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Čelovka Petzl Myo 5

Redakce, Rostislav Sladký / 11.08.2004
Toto povídání rozhodně není vyčerpávající recenzí na zmíněný výrobek. Spíše je chápejte jako přiblížení tohoto produktu z hlediska člověka, který jej už nějaký čas používá a chce se se svými postřehy podělit s ostatními.
 

Před nějakým časem jsem začal uvažovat o nové čelovce. Skutečné čelovce, ne o té primitivní baterce pověšené pomocí „kšandy“ na hlavě nad uchem. Zaujala mě kombinace LED diod a klasických žárovek, které v sobě spojovaly výhody obou zdrojů světla: výdrž – LEDky, dosvit – klasika. Nakonec mé oko po prolistování katalogů zálibně spočinulo na čelovce Petzl Myo 5. I když cena již tak nelákala, nakonec jsem se stal jejím vlastníkem. Měl jsem ji na hlavě prakticky na většině svých outdoorových akcí. A musím říct, že vůbec nelituju.

Čelovka je kombinovaná - 5 LEDek s možností nastavení 3 úrovní intenzity a XENON halogenová žárovka se „zoomem“. Přepínání dálkových i potkávacích světel, stejně jako „zoomování“ se děje otáčením pogumovaného reflektoru žárovky. Nikde tak nepřekážejí tlačítka, které se s takovou chutí samy zapínají v přecpaných kapsách batohů. Futrál na 4 tužkové baterie je umístěn vzadu na čelence a energii do světel vede do spirály stočeným kablíkem, taženým po popruhu na pravé straně hlavy. K tomuto pružnému popruhu je uchycen svorkou, ve které se skrývá náhradní žárovička.

Celá čelovka je popisovaná jako voděodolná. Mám vyzkoušenu odolnost v mírném dešti, v pořádném slejváku za tmy raději zůstávám sedět na pr...i tam, kde jsem. Zůstala funkční i v zimě v -14°C (ověřeno teploměrem!), měj jsem ji ale schovanou u těla a na hlavě nosil jen pod čepicí.

Výdrž baterií je dostatečná i pro dvoutýdenní akci letní či týdenní zimní. Pořídil jsem si nabíjecí baterie, sice jsou těžší a dražší, ale časem se investice vrátila v podobě ušetřených baterií jednorázových. Jenom mě nějaký čas trvalo, než jsem pouzdro na baterie otevřel. Víčko je totiž rozpůlené a spojené pružinkou. Musí se použít mírné násilí a roztáhnout části víčka od sebe a sundat z pouzdra. A po výměně „nábojů“ potom narazit zpátky. A to sice nevypadá důvěryhodně, ale ani po roce provozu jsem neshledal jediný problém.

Celkově sedí na hlavě pohodlně. Jen bych uvítal poněkud tmavší materiál spodní části čelovky, kde jsou zalité LEDky. Při větším sklopení reflektoru směrem dolů (k mapě, do ešusu) světlo prosakuje spodkem čelovky a působí trochu rušivě v zorném poli. Dalo by se vyřešit nalepením černé pásky, ale nemám vyzkoušeno. Obsluha světel mi zpočátku působila trochu potíže. Zapínají a přepínají a „zoomují“ se totiž jen tím otáčecím reflektorem a občas jsem zapomínal, kam mám točit, abych přepnul nebo zhasnul. Zato se všechno ovládání děje na jednom místě a lze jedním pohybem zapnout, přepnout, zaostřit či sklopit.

Na závěr ještě pár čísel:
udávaná hmotnost bez baterií: 138 g
cena (srpen 2003-zakoupení): 2345 Kč

 
Související články
Čelovky nebo Hi-tech bludičky?
Čelovka RevSPORT CY 031
Čelovka T4 Lucido
Tmou - tak trochu jiný outdoor
Test čelovek Silva Alpha a Petzl Accu Ultra
 
Přečteno 3315x
 
 
 
Komentáře
...Valdorf, Reagovat
Re: ...Voldemir, Reagovat
Re: ...Kalda, Reagovat
Re: Re: ...Voldemir, Reagovat
PetzlMarko Plasio, Reagovat
Re: PetzlZweiblumen, Reagovat
Čelovka Petzl Myo 5lubita, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: