Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Celní hra v postsovětských zemích

Lucie Kinkorová / 20.09.2007
Na většině hranic v postsovětských republikách budete muset vyplnit celní přiznání. Udělejte tak hned dvakrát. Jeden papír odevzdáte celníkovi na hranici, kudy do země vstupujete (nebo na mezinárodním letišti) a druhý papír si od něj necháte orazítkovat a pečlivě si ho schováte. Je možné, že ho celníci při opuštění země budou vyžadovat a vy ho budete muset vyplnit znovu.
 

Při vyplňování mějte na paměti, že úřadům jde hlavně o to, aby zajistili, že jste si v zemi bez příslušného víza nevydělávali, že jste v zemi neprodali nic, co jste tam dovezli a neobohatili se na tom bez placení daní místní vládě. Z toho plyne, že je třeba vydeklarovat na vstupu do země více peněz než na výstupu. Dokonce se nám v Arménii stalo, že peníze vydeklarované na vstupu chtěl celník přepočítat. Nemilá věc, pokud je máte poschovávané ve spodním prádle, ale co se dá dělat. Peníze jsme samozřejmě z ruky nedali a přepočítali je sami před celníkem.

Necháte si poslat do země peníze třeba skrz Western Union? Budete vybírat peníze z kreditní karty? To do místních předpisů ještě zabudovat nestihli. Takže celé přiznání hotovosti celníkům je jen absurdní hra, ale vám nezbyde nic jiného, než hrát podle místních pravidel. Každopádně důrazně doporučuji uchovat jakékoliv doklady a účtenky o výběru peněz z bankomatu, zaslání peněz ze zahraničí a také doklady o směně tvrdé měny na místní měnu. Toto doporučení se týká i jiných zemí - třeba na některých místech v Indii požadují indické dráhy při koupi lístku na vlak v oddělení pro turisty občas potvrzení o směně, nebo musíte lístek koupit nevýhodným kurzem za dolary.

Zdá se, že byrokracie na postsovětských hranicích je nevyzpytatelná. Vždy, když jsme měli orazítkované celní prohlášení, tak ho po nás nikdo nechtěl a když jsme ho neměli, tak si na něj celníci na výstupu ze země vzpomněli. Pak nezbývá než tvrdit, že vám ho odmítli orazítkovat na vstupu, protože tam měli moc práce, nahlásit, kudy jste vstoupili a kdy a nechat tam celníka zavolat, aby deklaraci našli. Nebo nabídnout celníkovi, že přiznání vyplníte znovu a napíšete tam, že vlastně žádné peníze nevyvážíte, takže cokoliv jste do země přivezli a vydeklarovali na vstupu, musí být víc než současná nula ... a celník v podstatě teď nemá ani co kontrolovat.

V případě dyž nastaly podobné problémy, tak se nám velmi vyplatila znalost ruštiny a příjemné popovídání s celníky. Když ani to nezabralo, požadovali jsme ukázat odstavec ve vyhlášce, který nám nařizuje povinnost odevzdat orazítkovanou celní deklaraci ze dne vstupu do země při opuštění země. Opravdu nevím, jestli takové nařízení ve všech zemích, kde celníci toto požadují, existuje, nebo jestli to někde nezkouší bez podkladu v legislativě, protože doufají, že si přilepší ke svému mizernému platu úplatečkem. V takovém případě jsme si sedli na batohy a čekali, až nám ukáží vyhlášku s tímto nařízením. A tvářili jsme se, že klidně budeme čekat ještě týden. Úředníka to po deseti minutách přestalo bavit a pustil nás.

 
Související články
Nadháněči v asijském pojetí
Průvodce smlouváním
Jak nenaletět podvodníkům v Asii
Rumunské hranice aneb jak jsem dostal první lekci
Úplatky při cestách na východ
Start expedice Kyrgyzstán
Přes Rusko do Kazachstánu
Z kazašské stepi do kyrgyzských velehor
Kyrgyzstán – žigulem do 4000 m nad mořem
Náročná cesta z Kyrgyzstánu
 
Přečteno 2462x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: