Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Srí Lanka

Cejlonská lihovina toddy

Ivan Brezina / 8.03.2007
Ve většině asijských zemí se pití alkoholu moc nenosí. Pákistánským a malajským muslimům jej zapovídá přísný islám, indickým džinistům a hinduistům zákon karmy. Piješ? V příštím životě budeš potrestán zrozením ve zvířecím těle! I pokud ale člověk na převtělování nevěří, má to na Východě s pitím těžké.
 
Místní značky piv jsou pro české chuťové pohárky urážkou, víno tu nemá tradici, kořalka mívá v horku vražedné účinky. Buddhisté ze Srí Lanky ale mají na věc jiný názor.  Při cestě mezi městečky Hikkaduwa a Kalutara na jižním pobřeží ostrova máte pocit, že jste se ocitli v kraji nestvůrných pavouků. Koruny kokosových palem tu spojuje hustá síť napjatých lan. Právě pojíždíte proslulou cejlonskou „Toddy country“, oblastí, která je rájem provazochodeckých alkoholiků.
Každý den navečer šplhá dvaatřicetiletý Arun do dvacetimetrové výše, aby se po provazových žebřících vydal na několik kilometrů dlouhou krkolomnou cestu povětřím. Jeho nohy se znovu dotknou země až za několik hodin - visuté můstky mu totiž umožňují obejít koruny desítek palem, aniž by musel stále šplhat nahoru a dolů. Vysoko nad našimi hlavami balancuje na lanech, zahnutou mačetou nařezává bělostné palmové květy a připevňuje na ně kulaté hliněné nádoby. Slzy poraněných stromů kanou do džbánů a okamžitě kvasí. Tak se rodí palmové víno zvané toddy. Brzo ráno začíná Arunovi druhá směna. Po palmovém kmeni znovu šplhá nahoru, kráčí povětřím od koruny ke koruně a slévá obsah džbánů do zásobníku na zádech. Na zem musí teď po ránu slézat častěji, protože s těžkým nákladem vína se na lanech  špatně balancuje. Dole se už zatím shromažďují netrpělivě přešlapující uctívači ducha palem. Majitel palmové plantáže od domorodců vybere peníze a Arun jim ze zásobníku rozlévá mléčně opalizující tekutinu. Rybáři, kteří se právě vrátili z nočního lovu, si s námi přiťukávají na zdraví. Toddy chutná podobně jako moravský burčák a stejně jako on také žije jen pár hodin - druhý den už se opojné palmové slzy promění v kyselou břečku. 
Řemeslo akrobata, balancujícího vysoko nad hlavami nedočkavých pijáků, se na Srí Lance dědí z otce na syna stejně jako třeba v rodinách českých cirkusáků. Pokud prý se nahoře v korunách přiliš neposilňujete, je to celkem bezpečné povolání. Výstrahu pro Aruna představují na mol opilí netopýři, které najde čas od času v písku pod palmami. Noční letci kradou lidem alkoholickou šťávu, občas to ale přeženou a duch palem je srazí z noční oblohy. Toddy, které rybáři nestačí vypít, slévají majitelé plantáží do dřevěných soudků, které koňský povoz sváží do nedaleké továrničky. Ducha palem lze totiž polapit jediným způsobem: destilací. Z palmového vína tak vznikne jantarově zbarvený arak, proslulá kořalka pirátů z dobrodružných knih. Její chuť je sladce ohnivá jako úsměv mulatek z Gauguinových obrazů a drsná jako tvář strážce majáku z Hornova mysu. 
Do státem licencovaných palíren se ale dostane jen zlomek toddy, které cejlonské pobřežní plantáže vyprodukují. Džungle v okolí každé větší vesnice ukrývá ilegální palírny, kde se rodí kassipu - na černo vypálený arak. Když Arunovi skončí večerní nebeská procházka, vede nás do jedné z nich. Uprostřed bažiny stojí daleko od slídivých očí policie obyčejný plechový sud, který olizují plameny doutnajících slupek z kokosových ořechů. Bublající palmové víno prochází chladičem z měděných trubek, ponořených v bahně. O kus dál se duch palem kapku po kapce znovu zjevuje lidem v tekutém skupenství.  Primitivní destilační aparatuře chybí teploměr, takže si o čistotě výsledného produktu neděláme iluze.
 Domorodci nám nalévají panáky araku z umělohmotného kanystru. Připíjíme si raději jen symbolicky - každou chvíli prý pár pralesních pijáků oslepne. Otrava metylalkoholem ze špatně vypálené kořalky není jediným rizikem - čas od času prý některá pralesní palírna vybuchne a pošle své buddhistické majitele do dalšího vtělení.  O půl hodiny později se už po cestě k vesnici potácejí na mol opilé snědé postavy. V akrobatický výkon se tak na Srí Lance mění i obyčejná cesta domů.

 
Související články
Mezi krtky aneb Mezi hledači drahokamů
Želví slzy
Cejlon (Srí Lanka)
Srí Lanka i pro nenáročné
Velmi drahé památky na Srí Lance
 
Přečteno 1087x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: