Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Srí Lanka

Cejlon (Srí Lanka)

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 14.01.2001
Ten, kdo by očekával podobnost tohoto tropického ostrova se sousední Indií, bude překvapen: Cejlon se od ní v mnoha ohledech velmi liší. Je o něco bohatší, čistší a mnohem méně přelidněný.
 

Historie Víza Podnebí Ceny Jídlo Ubytování Doprava Bezpečnost Jak tam? Tipy

Po ničivém zemětřesení a následných vlnách tsunami se staly některé oblasti Srí Lanky nepřístupné. Aktuální informace pro cesty do země můžete nalézt na www.lonelyplanet.com.

Děsivou indickou bídu a špínu zde nepotkáte, cejlonská buddhistická kultura je ve srovnání s indickou hinduistickou mnohem tolerantnější a otevřenější. Cejlon je velmi pohodovou a nenáročnou zemí i pro nezkušené cestovatele. Najdete tu staré buddhistické chrámy, bohaté folklórní tradice, horské čajové plantáže, rezervace plné divokých zvířat, naleziště drahokamů, rybářské vesničky a krásné pláže s bělostným pískem. Podstatnou výhodou Cejlonu je i to, že jde o poměrně malý ostrov a všechny jeho zajímavosti jsou tedy nedaleko od sebe. Po horské túře se za několik hodin můžete potápět na korálových útesech, nebo meditovat v buddhistickém klášteře. I když jsou už bohužel některá místa na pobřeží poničena masovými prázdninovými nájezdy německých výletníků, zbytek ostrova si dodnes zachovává svůj původní ráz.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Srílanská demokratická socialistická republika (známá spíše pod starším názvem Cejlon) je demokratickým státem se systémem více politických stran. Hlavou státu je prezident, v čele vlády stojí ministerský předseda. Zákonodárným orgánem je jednokomorový parlament s 225 poslanci, volenými na šest let. Hlavním městem je Colombo. Na ploše 65 600 km2 žije na Cejlonu dvacet milionů obyvatel. Nejrozšířenějším náboženstvím je hínájánový buddhismus (70 %), následuje hinduismus (15 %), islám (8 %) a křesťanství (7 %). Úředním jazykem je sinhálština, všude se lze dobře domluvit anglicky, ve větších turistických centrech občas i německy.

KRÁTCE Z HISTORIE
Podle hinduistického eposu Rámajána kdysi na Cejlon unesl démon Rawana manželku boha Rámy Sítu, kterou pak zachránil opičí král Hanuman. Původními obyvateli Srí Lanky byli domorodí Védové (Veddah people), kteří dnes přežívají v několika vesnicích v národním parku Maduru Oya. V 5. století př. Kr. ostrov osídlili severoindičtí Sinhálci, kteří zde postupně vybudovali několik království, jejichž centry byla města Anuradhapura a Polonnaruwa. Ve 3. století př. Kr. sem indický král Ašóka vyslal svého syna Mahindu, který na Cejlon přinesl buddhismus. Toto nábožentsví se zde rychle rozšířilo, dodnes tu přetrvává v konzervativní hínájánové formě a obyvatelé Cejlonu se proto cítí být vzorem všem buddhistům na světě.

Od přelomu letopočtu zažil ostrov několik invazí jihoindických Tamilů, kteří v 11. století ovládli celou jeho severní polovinu. Roku 1415 sjednotil král Parakkamabuhu celý Cejlon, po jeho smrti se ale říše rozpadla na malé státečky. Začátkem 16. století přišli na západní pobřeží portugalští kolonizátoři, které později vystřídali Holanďani (v centrální části ostrova se ale udrželo nezávislé království Kandy).

Po roce 1796 vytlačili Holanďany Britové. Ti roku 1815 ovládli celý ostrov včetně centrální oblasti Kandy, která do té doby všem pokusům o kolonizaci vzdorovala. Stejně jako v Indii vybudovali Britové i na Cejlonu železnice a zavedli angličtinu, kterou se tu lze dodnes dobře domluvit. Důvodem zájmu koloniálních mocností o Cejlon byl výnosný především obchod s kořením a kávou, roku 1870 byly ale kávovníkové plantáže zničeny rostlinnou chorobou. Angličané se rychle přeorientovali na čajovník, jehož plantáže dnes pokrývají skoro celou hornatou centrální část ostrova. Vývoz čaje tvoří hlavní část státních příjmů. Protože Sinhálci nechtěli na plantážích pracovat, přivezli si Britové z jižní Indie mnoho tamilských dělníků, což předznamenalo pozdější etnické srážky mezi Tamilci a Sinhálci.

V únoru 1948 získal Cejlon samostatnost a stal se nezávislým členem britského společenství. V roce 1971 se cejlonští komunisté neúspěšně pokusili o ozbrojený státní převrat, o rok později byla vytvořena socialisticky orientovaná ústava a došlo ke změně oficiálního názvu země z Cejlonu na Srí Lanku. Sinhálská buddhistická většina pak ale začala diskriminovat tamilskou hunduistickou menšinu, která dnes tvoří asi 20 % obyvatel. Tamilové odpověděli začátkem 80. let občanskou válkou, která vyvolala mnoho násilností a pogromů na obou stranách. Činnost největší tamilské politické strany, Tamilské sjednocené osvobozenecké fronty, jejíž poslanci do té doby zasedali v parlamenu, byla zakázána. Na scéně se pak místo ní objevily podzemní polovojenské oddíly "Tamilských tygrů" (LTTE), které začaly bojovat za rozdělení ostrova a vytvoření nezávislého tamilského hinduistického státu Eelam. V roce 1987 pomohla situaci uklidnit indická armáda, která odešla až o tři roky později. V roce 1991 se rozhořely nové boje, které pokračují dodnes. I když vládní vojska dobila sever a východ ostrova (tedy oblasti s tamilskou většinou), Tamilové dosud podnikají ze svých základen v džungli protivládní akce a pumové útoky.

VÍZA
Vízum pro návštěvu Cejlonu nemusíte mít předem. Na letišti v Colombu jen dostanete do pasu razítko, které vás opravňuje k měsíčnímu pobytu. Ten lze v případě potřeby prodloužit na adrese Department of emigration and immigration, Galle Buck, Colombo 1, tel. 00-941-29851. Adresa srílanské ambasády pro Českou i Slovenskou republiku je jinak Reinergasse 1/2/5, A-1040, Vídeň, tel. 0043/1/503 79 88, 503 79 94, 503 79 91, fax 503 79 93.

Česká ani slovenská ambasáda na Srí Lance není. V případě problémů se obracejte se na naše zastupitelské úřady v indickém Dillí, nebo na honorárního konzula České republiky pana Christophera Fernanda (nebo jeho zástupce Chrisantha Pereru), kterého najdete na adrese 188 Vauxhall St., Colombo 2, tel. 00941/2423578, 2436723, 2300985, fax 244 78 54. Po pracovní době (po-čt 10.00 až 16.30) jej lze v naléhavých případech kontaktovat na mobilním telefonu 009/47 12 73 86. Domluvíte se s ním ale pouze anglicky.

ČAS
Cejlon je čtyři hodiny před standardním středoevropským časem.

PODNEBÍ
Na Cejlonu je celoročně velmi teplé tropické podnebí a vystačíte zde proto s tou nejzákladnější výbavou. Svetr nebo tenký spacák užijete jen vzácně ve vyšších polohách centrální hornaté části ostrova (kde mohou v noci v zimě teploty klesnout pod 10o C), při pobytu v přímořských oblastech nejsou třeba. Nejlepší dobou pro návštěvu Cejlonu je zima a jaro, kdy zde není příliš horko a neprší. Od května do srpna prší na jihozápadě, od října do ledna na severovýchodě ostrova, cejlonský monzun ale není příliš silný.

PENÍZE, CENY
Měnou je srílanská rupie. Na jaře 1997 bylo za jeden USD 57, 5 Rp., do té doby ale došlo k další inflaci. Doprava je na Cejlonu extrémně levná, také jídlo lze koupit za velice příznivou cenu. Ve srovnání s Indií je ale na Cejlonu o poznání dražší bydlení. Příjemné kompletní měsíční živobytí bez velkého škudlení pořídíte zhruba od 200 USD výše.

JÍDLO
K snídani či večeři dostanete na Cejlonu nejčastěji hopper, což je tenká palačinka z rýžové mouky a kokosového mléka. Hopper stojí jen asi dvě rupie a servíruje se buď samotný, nebo s upečeným vejcem, medem či marmeládou. Stringhopper je balíček nudlí, který se nejčastěji jí s pálivou omáčkou a stojí jen jednu rupii.

Cejlonským přesnídávkovým jídlem, které lze koupit v každém obchůdku či restauraci, jsou závitky rolls z těsta plněné pálivou směsí zeleniny či masa (5 Rp.), nebo smažené hrachové placičky dal vadi (5 Rp). Bochník chleba pan se prodává za osm až deset rupií. Ve většině srílanských obchodů bývá mrazící pult s továrně vyráběnými masovými polotovary za ceny srovnatelné s našimi - mnohokrát jsme si je nakoupili a pak si udělali v džungli u ohníčku s domorodci mejdan.

Tradičním srílanským hlavním jídlem je curry (kari), které nemá nic společného se stejnojmennou směsí koření. Curry se na Srí Lance připravuje skoro ze všeho. Zelenina, maso, vejce, ryby a mořští živočichové, to všechno se rozvaří v kokosovém oleji s kořením. Typický srílanský oběd pak tvoří kopec vařené rýže, obložený několika mističkami s různým curry, křupavou smaženou plackou papadam a banánem (stejně jako v Indii se místo příboru užívají prsty pravé ruky). Zeleninové kari stojí cca 20 - 30 Rp., kuřecí 70). Kuřecí byriyani (kořeněné rizoto, doplněné vařeným vejcem) pořídíte za 60 Rp. Místo salátu se někdy k jídlu servíruje sambol (pekelná směs mletého kokosu, nakrájené syrové cibule a pálivé papriky) či čatný (omáčka z rozvařené zeleniny a koření). Kothu (30 - 70 Rp.) jsou sekané nudle, promíchané s masem a zeleninou a osmažené, za stejnou cenu lze koupit i rýži, smaženou se vším možným. Pokud chcete v restauraci ušetřit, objednejte si místo jídla servírovaného na talíři tzv. lunch pack - igelitový balíček obsahující to samé jídlo, které je ale až o polovinu levnější. V turistických restauracích na pobřeží dostanete smažené a pečené ryby, škeble, kraby, chobotnice a mnoho ostatních mořských jídel.

K pití lze na Cejlonu kromě velmi drahé lahvové vody (1,5 l až 60 Rp.!) koupit mezinárodní lahvové limonády (15), lahodnou šťávu z nezralých kokosů (10), černý čaj (plain tea, 3) nebo čaj s mlékem (5) Kromě lahvového piva (Lion, Guiness, Karlsberg, 40 - 80 Rp.) je většinou k dostání palmové víno toddy, které se získává z naříznutých květů palem. Ty do hliněných nádob roní sladkou šťávu, která okamžitě kvasí. Na jihozápadním pobřeží ostrova jsou vrcholky palem spojeny složitou soustavou provazových žebříků, po kterých časně ráno šplhají sběrači toddy (půllitr stojí přímo u zdroje 15 Rp.). Z přepáleného toddy se vyrábí kořalka arak (0,45 litru 160 Rp.), jejíž levnější domácí forma se jmenuje kasippu. V okolí mnoha srílanských vesnic jsou v džungli ukryty ilegální palírny kasippu, kam vás pohostinní vesničané často pozvou (kupodivu jsme nikdy neoslepli).

(Uvedené ceny jídla odpovídají stavu na jaře 1997.)

UBYTOVÁNÍ
Sehnat na Cejlonu bydlení není problém. O hotýlky není v turistických oblastech nouze, levný cejlonský pokoj pro jednoho ale stojí minimálně 100 - 150 Rp. (zhruba 3 USD). Na rozdíl od přelidněné Indie proto na Cejlonu užijete stan, který lze postavit skoro všude a který nám prokázal skvělé služby. Oproti Indii je nevýhodou to, že se na Cejlonu k přenocování zdarma nedají použít nádražní čekárny.

MÍSTNÍ DOPRAVA
Železniční systém spojuje Colombo s Anuradhapurou na severu ostrova a Kandy ve středu ostrova. Z Kandy se pak koleje vinou centrální hornatou částí do Badully, tato část železnice napříč divokými horami a čajovými plantážemi poskytuje spektakulární výhledy. Z Colomba se také můžete vlakem vydat po jižním pobřeží do Galle a Matary. Vlaky jsou na Cejlonu mnohem čistší, než v Indii (ale stejně přecpané), jízdenky jsou velmi levné (stokilometrová vzdálenost z Colomba do Galle stojí ve 3. třídě jen 24 Rp.). Vlaky mívají jídelní vůz a navíc jimi procházejí prodavači občerstvení. Pozor - na Cejlonu většinou nechodí ve vlaku průvodčí, ale jízdenky musíte předložit ke kontrole až před odchodem z nádraží.

Autobusová síť je velmi rozšířená a frekventovaná, ale autobusy jsou totálně přeplněné. Pokud to jen trochu jde, pokuste se dostat se do autobusu v počáteční stanici, jinak budete muset celou cestu stát. Soukromé minibusy bývají nepohodlné, staví na každé mezi a často se v nich účtuje jen "od oka". Státní "semiluxury" (tj. pololuxusnější?!) autobusy jsou pohodlnější a rychlejší, staví jen na autobusových nádražích, ale jsou dvojnásobně drahé. Nejpohodlnější jsou klimatizované meziměstské expresní autobusy (tzv. "point to point"), která staví až v cílové stanici. Autobusy jsou ale na Cejlonu v každém případě velmi levným způsobem dopravy - na stokilometrové trase z Colomba do Galle zaplatíte v obyčejném soukromém autobusu 24 Rp., ve státním semiluxury 46 Rp. a v soukromém klimatizovaném point to point autobusu kolem 100 Rp. Pozor, nádražní nadháněči cizincům často tvrdí, že nic levného nejede a jediná možnost je použít předražený soukromý luxusní autobus! Nenechte si proto nic nakukat.

Půjčení motocyklu stojí zhruba od 10 USD denně plus vratnou zálohu. Na rozdíl od Indie se na Cejlonu dobře stopuje - zvlášť na frekventovaných silnicích vám rychle někdo zastaví a řidiči většinou za svezení nechtějí peníze.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
I přes napjaté vztahy mezi Tamilci a Sinhálci je návštěva Cejlonu celkem bezpečným podnikem. Západní turisté, které začátkem 90. let vyhnala občanská válka a vystrašilo několik pumových atentátů, se sem po úspěšné ofenzívě vládních vojsk zase rychle vrátili. Na Cejlon dnes jezdí mnoho německých svátečních výletníků, které jistě nelze podezírat z přílišného riskování. Velmi zřídka sice někde vybuchne bomba, ale museli byste mít opravdu výjimečnou smůlu, abyste se k tomu přepletli. Místa, kde se pohybují turisté, jsou pod kontrolou bezpečnostních sil a protože jde o uzavřený konflikt dvou místních etnických skupin, není znám jediný cílený útok na cizince. Za nebezpečné oblasti je považován jen sever a východ ostrova, obývaný Tamilci, kde dodnes doutná partizánská válka.

RŮZNÉ
Protože je Cejlon oblíbeným prázdninovým místem bohatých Němců, mají obyvatelé pobřežních částí ostrova tendenci vidět v každém cizinci chodící peněženku. Budou se vás proto snažit všemožně připravit o peníze, předraženým jídlem počínaje a obvyklými taxíkářskými fígly konče. Jakmile se vám ale domorodce podaří přesvědčit, že nejste běžní turisté, kteří se na Cejlon přijeli jen vytahovat a utrácet, a že vás zajímá jejich život, přístup lidí k vám se okamžitě změní. Pokud obyvatelé rybářských vesniček uvidí, že si od nich neudržujete odstup a chcete se s nimi kamarádit, z drobných podvodníčků se okamžitě stanou ti nejlepší a nejpohostinnější přátelé. Sami vám pak řeknou, že své triky používají jen na bohaté a přezíravé německé "vepře", kteří jsou jim stejně nesympatičtí, jako vám. Mnohokrát se nám stalo, že nás domorodec, který nám nejprve nabídl předražené zboží, po chvíli srdečného povídání pozval domů na nocleh, večeři a palmovou kořalku, aniž by za to cokoli chtěl. V tajných pralesních palírnách kasippu jsme s pohostinnými domorodci strávili mnoho nezapomenutelných večerů, na které budou naše játra dlouho vzpomínat.

JAK NA/Z CEJLONU
Protože lodní spojení s Indií bylo v důsledku etnických nepokojů mezi Tamilci a Sinhálci přerušeno, lze se dnes na Srí Lanku dostat jen letecky. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Colomba za tyto ceny: Nemo-Selecta 20 230 Kč, Atlantis Air Service 20 900 Kč, Global Express 17 329 Kč, GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 20 230 Kč. Ceny letenek se ale mění v závislosti na sezóně.

Výhodnější a zajímavější, než letět sem přímo z Evropy, je ale zařadit výlet na Srí Lanku do vaší cesty po Indii. Z jihoindického města Trivandrum létají do Colomba společnosti Air Lanka (šestkrát týdně) a Indian Airlines (třikrát týdně), nejlevnější jednosměrná letenka stojí 45 USD. Je ale třeba zamluvit si ji v Indii s velkým předstihem, protože levné lety bývají na dlouho dopředu vyprodány a může se vám stejně jako nám stát, že budete muset letěl drahou první třídou. Pokud tedy míříte na Cejlon, nečekejte s nákupem letenky až do Trivandra - všechny letecké společnosti mají kanceláře i v Dillí. Další možností je letět do Colomba z Madrásu, odkud je ale letenka zhruba o 10 - 20 USD dražší.

Do Trivandra i Madrásu jezdí z Dillí přímé vlaky. Mnohem příjemnější variantou je ale zakomponovat výlet na Cejlon do důkladného poznání Indie. V tom případě doporučujeme zhruba čtyřměsíční cestu, kterou jsme podnikli my. Z Dillí se vydáte po západním pobřeží Indie a za měsíc tam projedete všechny zajímavosti a památky. Z Trivandra pak odletíte na Cejlon, kde se zdržíte měsíc a letadlem se odtud vrátíte do indického Madrásu. Z Madrásu si uděláte měsíční výlet lodí na Andamanské ostrovy. Po jejich důkladném průzkumu se vrátíte do Madrásu a poslední měsíc věnujete cestování po východní a střední Indii. Mezinárodní cejlonské letiště není přímo v Colombu, ale ve třicet kilometrů vzdáleném pobřežním městečku Negombo. Pokud přiletíte pozdě večer, je výhodnější dojet z letiště autobusem č. 270 na autobusové nádraží, zde přesednout na autobus č. 905 a odjet na pláž v Negombu, kde se dá přespat, nebo si najmout pokoj v soukromých hotýlících. Do Colomba vás ráno z negombského autobusového nádraží odveze autobus č. 240, jízdenka stojí asi 10 Rp.

DOPORUČENÁ TRASA
Na důkladnou prohlídku nepříliš rozlehlého ostrova stačí měsíc. Z hlavního města Colomba se vydejte vlakem nebo autobusem na sever a prohlédnětě si starobylá města Anuradhapura a Pollonaruwa. Pak navštivte pevnost Sigiryia a pokračujte po silnici směrem na Kandy (cestou se zastavte na buddhistických památkách a klášterech v Dambulle, Nálandě a Aluviháře). V Kandy si prohlédněte Chrám Buddhova zubu a udělejte si odtud výlet vlakem do sloního sirotčince v Pinewalle, případně i do vesnice Védů nedaleko Mahyiangany. Pak sedněte do vlaku a za několik dní projeďte se zastávkami centrální hornatou část ostrova (z Hattonu můžete odbočit a vyšplhat na Adamův vrch). Zastavte se v Nurélii, udělejte si výlet do čajové továrny v Labukale a na Hortonovy pláně, v Elle prožijte pár dní chozením po kopcích. Pak odtud dojeďte autobusem do Hambantoty na jižním pobřeží ostrova a navštivte zvířecí rezervace Bundala či Yala. Zbytek pobytu na Cejlonu se už budete jen povalovat na plážích u moře, koupat se, potápět, pít palmové víno a zvolna se přesouvat směrem ke Colombu. Jen z Kalatury si těsně před odletem ještě uděláte výlet do Ratnapury za hledači drahokamů.

KAM NA SRÍ LANCE
Z cestovatelského hlediska lze Cejlon zhruba rozdělit na čtyři oblasti, z nichž každá nabízí odlišné zážitky: hlavní město Colombo a jeho okolí, centrální hornatou část s čajovými plantážemi a treky, sever ostrova s historickými památkami a jihozápadní pobřeží s plážemi.

COLOMBO A OKOLÍ
Hlavní město Srí Lanky nepřináší mnoho zajímavého. Rozkládá se v délce mnoha kilometrů na břehu moře, nejstarší část se jmenuje Fort. Najdete zde hlavní vlakové nádraží Fort station a nedaleko od něj na ulici Olcott Mawatha autobusové nádraží. Pokud se v Colombu musíte zdržet, prohlédněte si buddhistický chrám Gangarámaja, kde je škola pro mladé mníšky. V únoru se v tomto chrámu pořádá Perahera, fantastický noční průvod stovek slonů v barevných maskách, ohňových tanečníků a dalších atrakcí (je to naprostá bomba a pokud budete v té době na Cejlonu, rozhodně stojí za štrapáci do Colomba). Kousek od chrámu je jezero s malým ostrovním chrámem Seema Malakaya, u nějž postávají zaklínači hadů, hned za rohem je na adrese 104 Dharmapala Mawatha, tel. 682 787 American Express (pokud ale chcete vyměnit šeky, obraťte na banky a soukromé moneychangery ve čtvrti Fort). Deset minut autobusem od chrámu směrem na Galle je na adrese 574 Galle Road, Colombo 3 speciální čajová propagační prodejna Ceylon tea promotion bureau, kde lze levně nakoupit mnoho druhů vyhlášeného cejlonského čaje (čtvrt kila kvalitního sypaného čaje za 70 Rp. - u nás stojí zhruba čtyřikrát více). Vyřezávané barevné masky se nejlépe nakupují ve čtvrti Fort. Na adrese 221 Union place, Colombo 2 (zhruba dvacet minut pěšky ze čtvrti Fort) najdete nedaleko hotelu Nippon internetovou kavárnu Cybercafé (aquarius"Z"cybercaf.com), kde můžete za velmi rozumné peníze poslat či přijmout e-mail. B: nejlaciněji se bydlí přímo ve čtvrti Fort. Doporučujeme zde noclehárnu Sri Lanka exservicemen°s institute v ulici Bristol (lůžko za 110 Rp.), či noclehárnu YMCA hned ve vedlejším domě.

Půl hodiny autobusem z Colomba na sever leží městečko Negombo s několika plážemi, kde lze strávit poslední noc před odletem z Cejlonu. V Negombu je kromě pláží k vidění i soustava kanálů a stará holandská pevnost

CENTRÁLNÍ HORNATÁ ČÁST
Prakticky celé střední cejlonské hory jsou porostlé čajovými plantážemi. Ideální způsob, jak poznat tento fascinující kraj, je vydat se z Kandy vlakem směrem na Badullu - koleje procházejí napříč těmi nejkrásnějšími horskými partiemi.

Kandy - kdysi hlavní město jednoho z cejlonských království, které má díky své velké nadmořské výšce i v létě velmi příjemné klima. Rozkládá se na březích velkého jezera. Hlavním turistickým magnetem je Chrám Buddhova zubu, kde je ve zlaté schránce uložena tato vzácná relikvie (zlé jazyky ale tvrdí, že deset centimetrů velký zub patří zřejmě nejspíš nějakému prehistorickému krokodýlovi). Zub sehrál v minulosti důležitou úlohu - protože Sinhálci věří v jeho kouzelnou moc, vzdali se britským kolonizátorům až poté, co jim padl do rukou. Na kopci nad městem se tyčí obrovská betonová socha Buddhy, na břehu jezera je buddhistické infocentrum. Za návštěvu stojí v Kandy také velká botanická zahrada či některý z okolních buddhistických chrámů. V červenci se zde koná obrovský průvod maskovaných slonů. B: na konci jezera zhruba deset minut pěšky od chámu Buddhova zubu je levný a čistý hotýlek Lake Inn. D: rychlé autobusy spojují Kandy s Colombem, Pollonaruwou a dalšími cejlonskými městy.

Adamův vrch (Adam°s peak) - vrchol (2243 m) opředený mnoha buddhistickými, hinduistickými i křesťanskými legendami, na který putují srílanští poutníci. Lze sem vyšplhat z Dalhousie, výstup trvá několik hodin. Prý je odtud vidět fantastický východ slunce.

Pinewalla - sloní sirotčinec, kde se dnes starají o několik desítek slonů a slůňat, jejichž rodiče zabili pytláci. Můžete vidět jejich krmení (za vstupné) a ranní koupání v řece (zdarma). Hned vedle silnice naproti vchodu do sloního sirotčince má náš kamarád Silva soukromou botanickou zahradu, kde se můžete seznámit s pěstováním tropického ovoce, koření a kávy a koupit si přírodní kosmetiku, připravenou z pralesních rostlin podle tajných cejlonských receptů. D: z Kandy vlakem do Rambukkany, odtud kousek autobusem.

Mahyiangana - nedaleko tohoto městečka je v rezervaci Maduru Oya několik vesnic původních obyvatel Cejlonu Védů. Do Mahyiangany se dostanete za čtyři hodiny autobusem z Kandy. Další autobus vás odtud sveze dvacet kilometrů na křižovatku Dambana junction, odkud se vydáte pěšky po silničce doleva do džungle. Zhruba po hodině dojdete do vesničky Kotabakinyia, kde Védové žijí. Západní turisté sem sice nejezdí, protože se o védské vesnici v žádném průvodci nepíše, ale bývalí divoši dnes s luky, šípy a kamennými sekerami pózují pro cejlonské výletníky. Jejich návštěva je zajímavým, ale smutným zážitkem.

Hortonovy pláně - vysokohorská pahorkatina nedaleko vesnice Ohiya, zakončená strmým sedmisetmetrovým srázem, zvaným Konec světa. V okolí jsou excelentní horské treky.

Nuwara Eliya (Nurelia) - centrum oblasti pěstování čaje, ležící ve výšce skoro 1900 metrů nad mořem. Město samo o sobě není kromě botanické zahrady ničím zajímavé, je ale obklopeno překrásnou přírodou.

Labukale (Labookelie) - čajová továrna, kde můžete zdarma na vlastní oči vidět proces přípravy čaje, zúčastnit se jeho ochutnávky a na okolních horských plantážích si vyfotografovat pracující česačky. D: půl hodiny autobusem z Nurélie směrem na Kandy.

Haputale - železniční zastávka s vesnicí, ležící na ostrém a strmém horském hřebenu, odkud je na obě strany výhled daleko do kraje.

Ella - horská vesnička se stanicí vlaku na okraji monumentální rokle, kterou vede silnička na jižní pobřeží ostrova. Několik kilometrů od Elly jsou velké vodopády Ravanela, blízko jsou také rýžová pole, čajové plantáže a skalní buddhistický chrám Dova. Ella je klidným a nádherným místem, kde se vyplatí zastavit se na pár dní. B: pohodový rodinný hotýlek Lizzie Villa.

Ratnapura - město, obklopené proslulými nalezišťmi drahokamů. V jeho bezprostředním okolí je mnoho malých dolů a rýžovišť, kde se můžete seznámit s těžbou safírů, topasů, berylů, rubínů, kočičích ok a dalších drahokamů. Těžba probíhá rýžováním v primitivních podmínkách a protože jsou naleziště velice bohatá, v každém rýžovacím sítě se najde několik kamenů různé ceny. V žádném případě se ale nenechte zlákat k "výhodému" nákupu - můžete jedině naletět. Ve městě najdete velice zajímavé muzeum drahokamů, v jeho okolí je vodopád Wopatale a deštný prales Singarája. B: zkuste se doptat na Ratna gems guest house, 153/5 Outer circular Rd., tel. 357 62. Spolumajitelem hotelu je pan Upali Herath, zvaný Master, který vás provede několika drahokamovými doly v okolí města (a pak vás začne přemlouvat k "výhodnému" nákupu kamenů). D: autobusem z pobřežního města Kalatura nedaleko Colomba, nebo přímo z hlavního města.

SEVERNÍ ČÁST
Severní oblasti ostrova jsou proslulé prastarými historickými památkami. Nejsevernější část ostrova, obydlenou tamilskou menšinou (především okolí města Jaffna a severovýchodní pobřeží ostrova) dnes ale z bezpečnostních důvodů nelze k návštěvě doporučit. Vstupné do většiny buddhistických památek na severu je pro cizince velmi drahé (až 20 USD). Permanentka (tzv. cultural triangle ticket) stojí cca 40 USD. Historické komplexy starých měst a vykopávek jsou ale velice rozsáhlé a pokud máte opravdu hluboko do kapsy, lze pokladnu prostě obejít. Anuradhapura - za vlády krále Tissy kolem roku 1000 př. Kr. hlavní město velké buddhistické říše, kde se dnes na ploše mnoha čtverečních kilometrů zachovala spousta památek. Obrovská kopulovitá stúpa Nakhavihára, královské zahrady, posvátný strom bódhí ("syn" originálu z indické Bódhgaje, pod nímž dosáhl Buddha osvícení), mnoho modlících se buddhistických mnichů a mnišek, archeologické muzeum... B: rodinný hotýlek Sisila guest house nedaleko vlakového nádraží je ukryt na krásném místě v džungli mezi rýžovišti a kromě čistých pokojů si zde můžete půjčit kola, na nichž celý rozlehlý areál objedete za den. D: autobusem z Colomba za šest hodin, nebo za stejnou dobu vlakem.

Mihintale - buddhistický chrám deset kilometrů od Anuradhapury, kde kdysi král Tissa potkal první buddhistické misionáře z Indie.

Pollonaruwa - bývalé sídelní město severocejlonského království z období kolem r. 1000. Dnes mnoho vykopávek, soch (například desetimetrová socha stojícího Buddhy), paláců a stúp, ukrytých v džungli. Ve velké vodní nádrži na kraji města je krásné koupání. B: hotýlek Orchid Inn nedaleko stanice autobusu lze usmlouvat na velmi přijatelné ceny. D: autobusem z Anuradhapury za tři hodiny, z Kandy za dvě.

Dimbulagala - jeskynní buddhistický klášter.

Sigiriya - monumentální "Lví pevnost" z 5. století př. Kr. na vysoké skále ve tvaru obrovského balvanu. Dole pod skálou je soustava hradeb, kanálů a vodních zahrad, o kus výše se nachází jeskyně se starými buddhistickými freskami. Vchod do pevnosti hlídal kdysi velký kamenný lev, z něhož dnes zbyly jen zadní nohy. D: na silnici z Pollonaruvy do Kandy vystoupíte ve vesnici Inamalawa, odkud vede silnička k pevnosti. Aukana - dvanáctimetrová socha Buddhy, vytesaná do skály.

Dambulla - jeskynní buddhistický klášter z 1. století př. Kr. s množstvím Buddhových soch a obrazů.

Nalanda - starý buddhistický chrám na romantickém místě u vodní nádrže s bizarními uschlými kmeny stromů. D: autobusem na trase ze Sigiriye do Kandy.

Aluvihara - buddhistický klášter s knihovnou starých spisů na palmových listech, jehož hlavní atrakcí jsou fresky a sochy, líčící hrůzy buddhistického pekla. Démoni zde řežou hříšníky pilou, vaří v oleji a podrobují těm nejhrůznějším mukám. D: půl hodiny autobusem z města Matale nedaleko Kandy.

POBŘEŽÍ
Podél západního pobřeží se z Colomba na jih táhne mnoho desítek kilometrů krásných pláží a palmových hájů, kde je spousta rybářských vesniček i prázdninových letovisek různého stupně komfortu (popisujeme jen ty, kde se nám nejvíc líbilo). Nejjednodušší je prostě nastoupit v Colombu do autobusu, každý den popojet o kus dále na jih a o místě noclehu a koupání se rozhodovat podle momentální nálady. Pokud budete mít jako my štěstí, můžete v noci na pláži pozorovat obrovské mořské želvy při kladení vajec. Rybáři vejce sbírají a jedí a můžeme potvrdit, že jde o skvělou lahůdku.

Bentota - želví farma, jejíž majitel Amarasen Fernando vykupuje od rybářů želví vejce a malé vylíhlé želvičky vypouští do moře. Můžete se zde seznámit s jeho projektem na záchranu mořských želv.

Induruwa - centrum sklizně palmového vína toddy. V okolí spatříte podél silnice mnoha "sdrátovaných" palem s provazovými můstky. Toddy se sbírá brzo ráno - doporučujeme večer vystoupit z autobusu, přespat na pláži a ráno se s rybáři pořádně opít.

Ambalangoda - centrum výroby tradičních cejlonských malovaných masek bohů a démonů. Je zde několik dílen, o cenu je ale třeba tvrdě smlouvat.

Hikkaduwa - oblíbené boháčské letovisko tlustých Němců se spoustou luxusních hotelů. Vyplatí se zde zastavit jen proto, že tu mají dobré pivo a je zde nejkrásnější potápění na Cejlonu. U hotelu Coral gardens spatříte v moři několik skalisek, v jejichž blízkosti se v malé hloubce nachází velký korálový útes se spoustou barevných ryb. Pokud nemáte vlastní potápěčskou výzbroj, lze si ji na pláži za 100 Rp. na tři hodiny půjčit. Za stejnou sumu pořídíte na útesy výlet vyhlídkovou lodí s proskleným dnem. B: spát se dá po širákem přímo na pláži.

Galle - město s velkou barokní holandskou pevností z poloviny 17. století, za jejímiž hradbami najdete námořní muzeum a holandský kostel s náhrobky umrlých kolonistů.

Unawatuna - vesnička se zátokou, kde je korálový útes se stejně hezkým, ale mnohem klidnějším potápěním, než v Hikkaduvě.

Talpe - oblast s typickými cejlonskými rybáři, lovících z kůlů zatlučených v moři. Dnes především turistická atrakce - jakmile vytáhnete foťák, začnou se rybáři brodit ke břehu a chtít bakšiš.

Další příjemná místa ke koupání směrem na jihovýchod zahrnují vesnice a městečka Koggala, Ahangama, Matara, Dickwella, Tangale a Hambantota. V Beruwale se můžete doptat na zajímavou ájurvédickou kliniku a sanatorium Barberyn Reef, kde lze prodělat komletní detoxifikaci těla, založenou na tradiční asijské léčbě bylinkami (údajně se tak lze zbavit i těch nejúpornějších obtíží a jinak neléčitelných zdravotních problémů).

Nedaleko městečka Matara (deset minut pěšky z centra) je buddhistický chrám Weherehena se školou pro mladé mníšky, vysokým domem ve tvaru sedícího Buddhy a chodbou, plnou hrůznými obrazů buddhistického pekla.

Z Hambantoty se lze vypravit do pobřežní rezervace Bundala, kde uvidíte vodní ptáky, krokodýly, divoké slony, opice a další zvířata (autobusem dojeďte do vesničky Udamalala, kde si můžete najmout místní rybáře jako průvodce). Nedaleko se rozkládají pobřežní laguny a opuštěné pláže s velkými vlnami. O kus dál po pobřeží je národní park Yala, kde je spousta zvířat, ale platí se zde vysoké vstupné.

 
Související články
Cejlonská lihovina toddy
 
Přečteno 10726x
 
 
 
Komentáře
Adidas NMD R1Georgette, Reagovat
Asics Gel Kayano 23Catalina, Reagovat
Birkenstock OutletParker, Reagovat
Kate Spade BagsLisa, Reagovat
Pandora Jewelry CharmsWilliam, Reagovat
MLB ShopsPhyllis, Reagovat
NFL JerseyKatherine, Reagovat
Pandora Charms Sale ClearanceAnthony, Reagovat
Yeezy 350 V2 BoostHolder, Reagovat
BalenciagaWilliam, Reagovat
Jordan Space Jam 11Maria, Reagovat
Nike KD 11 shoesGeorgette, Reagovat
Adidas ShoesSarah, Reagovat
Ray BansSarah, Reagovat
Red Jordan 11Walker, Reagovat
Asics Gel Nimbus 19Nicholas, Reagovat
Pandora BraceletsWilliam, Reagovat
Adidas Shoes OutletCatalina, Reagovat
Kate Spade Outlet OnlineSarah, Reagovat
Nike Air MaxHolder, Reagovat
Hermes HandbagsAnthony, Reagovat
Adidas YeezyNicholas, Reagovat
Skechers ShoesLisa, Reagovat
KD 10 ShoesBarbara, Reagovat
Asics Gel Nimbus 17Catalina, Reagovat
Birkenstock Outlet OnlineKatina, Reagovat
Nike Cortez ClassicLauren, Reagovat
Kyrie ShoesBarbara, Reagovat
Red Jordan 11Bynoe, Reagovat
Air Jordan 11Santos, Reagovat
Nike Factory StoreWilliam, Reagovat
Christian Louboutin ShoesLisa, Reagovat
Air Max 90Barbara, Reagovat
Yeezy 500Nicholas, Reagovat
KD ShoesTim, Reagovat
Bottega Veneta HandbagsBarbara, Reagovat
PandoraCody, Reagovat
Fenty PumaTim, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteTim, Reagovat
Nike Air VapormaxLauren, Reagovat
Official NFL ShopKatherine, Reagovat
Wholesale NFL JerseysDarleen, Reagovat
Adidas YeezyLauren, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2 Blue TintSarah, Reagovat
Michael Kors Canada OutletLauren, Reagovat
Nike Air More UptempoCody, Reagovat
Air Max 2018Santos, Reagovat
Adidas Outlet StoreBynoe, Reagovat
Nike Air Vapormax FlyknitBynoe, Reagovat
Pandora BraceletsKim, Reagovat
Coach FactoryTim, Reagovat
Cheap MLB Jerseys From ChinaKatherine, Reagovat
NFL Shop OfficialDarleen, Reagovat
Michael Kors CanadaPhyllis, Reagovat
Clarks ShoesKatherine, Reagovat
NHL GearPhyllis, Reagovat
Adidas Sneakers For WomenGeorgette, Reagovat
NFL Shop Official Online StoreHolder, Reagovat
Ralph Lauren Outlet OnlineTim, Reagovat
Pandora Jewelry 70% off ClearanceSantos, Reagovat
Hermes Belt WomenNicholas, Reagovat
Nike SneakersNicholas, Reagovat
Timberland BootsWebb, Reagovat
Ed Hardy ClothingRodolfo, Reagovat
Pandora BraceletsNicholas, Reagovat
Official NFL ShopAnthony, Reagovat
NFL ClothingPhyllis, Reagovat
Red Bottom for WomenSarah, Reagovat
Nike Shoes For WomenRobert, Reagovat
Red Bottom ShoesWilliam, Reagovat
Yeezy ShoesDarleen, Reagovat
Oakley On SaleKatina, Reagovat
Nike OutletAnthony, Reagovat
Christian Louboutin ShoesKatina, Reagovat
Birkenstock OutletSarah, Reagovat
Nike Cortez MenKim, Reagovat
Nike Cortez WomenCatalina, Reagovat
Oakley Standard IssueRodolfo, Reagovat
Nike Kyrie 3Kim, Reagovat
Yeezy ShoesHolder, Reagovat
Nike Air MaxBarbara, Reagovat
Longchamp Le PliageRodolfo, Reagovat
Cheap Jerseys SalePhyllis, Reagovat
Kate Spade Outlet OnlineMaria, Reagovat
Red BottomsSarah, Reagovat
Official NFL JerseyMaria, Reagovat
Red Bottom ShoesLisa, Reagovat
Coach OutletAnthony, Reagovat
Skechers Shoes UKRodolfo, Reagovat
Moncler UKKatina, Reagovat
Ray BansRodolfo, Reagovat
MLB Jerseys WholesaleDarleen, Reagovat
NFL UniformsWalker, Reagovat
Adidas NMD WomensLauren, Reagovat
Ralph Lauren UKBarbara, Reagovat
Nike OutletKatina, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteSarah, Reagovat
Coach HandbagsDarleen, Reagovat
ECCO ShoesBarbara, Reagovat
Puma Outlet StoreGeorgette, Reagovat
Air Max 90Santos, Reagovat
Pandora Jewelry OutletRodolfo, Reagovat
Jerseys WholesalePhyllis, Reagovat
NFL Shop OnlineAnthony, Reagovat
Nike KD 10Barbara, Reagovat
Moncler Outlet OnlineWilliam, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: