Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Půl roku v Africe

Bydlo v Tanzánii

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 21.05.2003
Přiletět do Tanzánie rovnou z Evropy, asi bychom ji považovali za zemi velmi zaostalou. Po měsíčním pobytu v Mozambiku, zejména severním, provoláváme Tanzánii zemí zaslíbenou a rozhodujeme se zde zůstat místo 3 týdnů téměř dva měsíce.
 
Směnárenské hody a hodiny
"Rychle nás zavez do nejbližší banky!", zakřičí náš somálský spolucestující na řidiče taxíku, který váhá, jestli nás vyložit před prvním tanzánským městem, nebo těsně na jeho okraji. Máme 20 minut do zavírací doby. Řidič kupodivu šlápne na plyn a už si to hopkáme po rozbité prašné cestě k nejbližší bance.

Ve všech bankách mají zavřeno. Nadáváme na nespolehlivost tanzánských úředníků, kteří chodí domů dříve než by měli. Až po čtyřech dnech zjišťujeme, že všechny tanzánské hodiny jsou oproti těm našim na rukách o jednu hodinu napřed.

Jsme tedy bez peněz. Naše poslední šance jsou veksláci na autobusovém nádraží. Za 10 dolarů nám nabízejí o 30% méně peněz než v oficiálních peněžních ústavech. Somálec mává stodolarovkou a smlouvá o každý šilink. To mu to jde, když umí svahilsky. Mění zřejmě za slušný kurz a naše desetidolarovka je všem pro smích. Nevadí, vyměníme zítra v bance. Somálec se začne nečekaně zajímat o naši finanční situaci. „To přeci nejde být bez peněz, hotel zaplatíte zítra, ale co budete dneska jíst? Tady máte sedm tisíc (200 Kč).“ Nemůžeme si peníze jen tak vzít, a tak tuto výpomoc zahalíme směnárenským kouzlem – dáváme mu naší nešťastnou desetidolarovku.

Švédská trojka
Máme takový malý, ale podstatný komunikační problém. My neumíme svahilsky a ONI neumí anglicky, ani portugalsky. Naše potřeba dvojlůžkového pokoje pro tři osoby je pro ně nepochopitelná. Nechápou nás v žádném ubytovacím zařízení. Vracíme se do guesthousu, kde nám vtíravý samozvaný tlumočník vysvětlil, že tady, v Tanzánii, nepřipadá v úvahu, abychom spali tři lidé na dvou lůžkách. Petr si neodpustí poznámku k ubytovacím pravidlům sepsaných na dveřích, která nedovolují spát muži a ženě na jednom pokoji bez oddacího listu v angličtině. Nad ubytováním v Tanzánii se stahují mraky.

Přicházející bratr manažera si na nás chce naštěstí potrénovat svých pět anglických vět. Máme jeho sympatie a po chvilce získáváme dvoulůžák pro 3 osoby. Spíme dokonce za pětinu regulérní ceny, kterou jsme až doteď platili v Mozambiku. V dalších guesthousech nám již nikdo více problémy nedělá. Až na výjimky…

My a tanzánské guesthousy – hra o 2 aktech
Akt 1 – Hledáme ubytování
"Tady jednolůžkový za 2000 šilinků (cca 2USD)a tady dvoulůžkový za 3000 šilinků", ukazuje nám pokoje guesthousu v horském městě Mbeya recepční. "Tak my si vezmeme ten levnější", oznamujeme a hrneme se i s krosnami kolem zkoprnělého recepčního dovnitř. "Ale já myslel, že si vezmete oba?“, protestuje zmateně. "Nepotřebujeme, máme postele s sebou. Hele,“ ukazujeme mu stočené karimatky. Scéna jako v každém jiném tanzánském guesthousu. Jen recepční nepovoluje. „To nepůjde, co kdyby přišla inspekce? Tři na dvojáku, to bych ještě vysvětlil, ale na jednolůžáku?“ „Kde by se tu vzala inspekce? Tak nám dej slevu na dvoják a je to,“ snažíme se mu domluvit. Ne. Nevadí. Tři dolary místo dvou za ubytování nás nevytrhnou, alespoň jsme to zkusili.
Akt 2 - Ach ta byrokracie
Večer se na pokoji smějeme, jak recepční předstíral strach z inspekce. Když vtom se otevírají dveře do guesthousu a vchází delegace z radnice. Recepční je vítá se zapálenou svíčkou v ruce, rozpačitě se škrábe na bradě a tváří se zoufale. Zrovna dneska vypadl proud! Jaká škoda, nemůže jim ukázat, jak má všechno ve vzorném pořádku! Delegace se tváří přísně, nechává recepčního přidat na chodbu ještě jednu svíčku. Také si všimnou, že jsou jednotlivé pokoje označeny písmeny. „Ale ne, pokoje je třeba očíslovat!“, rozkazují a s vědomím dobře vykonané práce opouštějí zařízení a naše čtvrť se opět může rozsvítit. Zase mu prošlo, že má v celém hotelu jen 4 funkční žárovky, které přemisťuje dle potřeby. Zítra možná připíše pod písmenka na dveřích číslice a bude mít klid. Náhodná kontrola se jistě dál obtěžovat nebude.

Přelouskaný jídelníček
„Jak vám mohu pomoci?“, oslovuje nás anglicky obchodní cestující, když vidí, jak se neúspěšně snažíme zjistit, co mají k jídlu v jídelně vedle v hotelu. S jeho pomocí se nám daří rozšifrovat jídelní lístek napsaný křídou na černé tabuli. Hitem se pro nás stává horké sladké a super tučné mléko, indické placky chapati a mléčný čaj. Všechny druhy smaženého těsta tzv. andazi – tanzánský národní snack, podobný prázdným koblihám, nás nechává chladnými. Náš nový známý je rád, že s ním hovoříme rusky. V rámci vzájemné komunistické pomoci studoval v Moskvě. My z něj naoplátku taháme svahilské výrazy, kterým se zřejmě během následujících měsíců nevyhneme. „Tanzánie je mnohem bohatší než Mozambik,“ sdělujeme mu své dojmy. „Ale tady jste na jihu, na konci světa. Počkejte až uvidíte, jak se žije na severu!“, slibuje nám.

 
Předchozí díly
1. Expedice Afrika 2003
2. Ubezpečovaná bezpečnost
3. Černé přepadení
4. Svazijsko-mozambická mozaika
5. K pohoří Chimaninami
6. Jak jsme nevystoupili na Mt. Bingu
7. Hora za mouku a cukr
8. Lapálie v Tanzánii
9. Běloši na ukrajině v Tanzánii
Následující díly
11. Výstup a pád do protikladů
12. Maasajské čarodejnice
13. Jezero v kráteru Ngozi
14. Na dřevěné bárce na Zanzibar
15. Život v Zanzibaru
16. Keňa zchlazující
17. Záchod a sprcha po etiopsku
18. Líný průvodce a bloudění po Bale
19. Zakeřná vysokohorská nemoc
20. Ten Lalibela plný nejen kostelů, ale i překvapení
21. Vydřiduši na vyschlém Nilu
22. Etiopské památky a efektivita
23. Letargie v etiopské státní nemocnici
24. Aksum – město nechráněných a nehlídaných památek
25. Etiopský Kocourkov
26. Úzkými uličkami Hararu
27. Dětský terror po etiopsku
28. KEŇA, lidé a bandité
Související články
Hospitality club - pohostinnosť nadovšetko!
 
Přečteno 2185x
 
 
 
Komentáře
Tanzánské bydloPusík, Pepan, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: