Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Buřtové karimatky - dá se na tom spát?

Redakce / 20.05.2013
V posledních letech zažívají znovuzrození i nafukovací matrace. Ty si jistě také pamatuje z dětství jako součást rodinného povalování se u rybníků. Rozhodli jsme se tyto karimatky prozkoumat a posoudit, jak se ty nové liší.
 

Materiály

Již se nejedná o těžkou gumotextilii, ale moderní zátěrové látky, které jsou při zachování neprodyšnosti a vysoké pevnosti velmi skladné a lehké. Karimatka obvyklého rozměru je po sbalení velká jen cca 20 cm a váží okolo pouhých 300 - 400g. To je tedy největší plus, protože pěnová karimatka má sice podobnou hmotnost, ale veliký objem, samonafukovačky váží obvykle alespoň 600 častěji však 900g. Pokud má samonafukovací karimatka váhu nižší, tak se od těch nafukovacích už vlastně neliší. Aby se ušetřila hmotnost, tak je výplňové pěnové hmoty co nejméně a karimatka má menší izolační vlastnosti.

Nafukování

První nevýhodou je nutnost matraci nafukovat. Na první pohled se to nezdá, ale vzduchu se tam vejde opravdu hodně, což po celodenním treku může být vysilující. Některé firmy to řeší možností nafukovat karimatku pomocí obalu, do kterého naberete vzduch - stáhnete jako nepromokavý vak a postupným rolováním, či mačkáním vzduch natlačíte do karimatky, která je opatřena zpětným ventilem (vzduch může dovnitř a nikoliv ven).


Tepelná isolace

Hlavní a podle nás zásadní nevýhodou těchto nafukovacích karimatek je nulová tepelná isolace a diskutabilní isolace proti nerovnému podkladu. Pod vámi stlačeným spacákem je jen tenká vrstva látky a VZDUCH. Toho je tolik, že si jej rozhodně nemáte šanci vyhřát a bude vám zespodu zima! Vzduch v buřtech taky velmi volně proudí, a když nemáte matraci nafouknutou "na beton", tak ji prolehnete a může se stát, že se koleno, či bok dostane až na kamínky pod karimatkou.

Thermarest

Všechny zásadní nevýhody se víceméně úspěšně daří vyřešit firmě Thermarest, která buřty otočila nikoliv podélně, ale příčně (jsou tedy kratší) a hlavně do konstrukce karimatky integrovala 2 - 4 hliníkové fólie, které mají za úkol zpět odrážet teplo vyzařované člověkem. Tím je také vytvořena v karimatce spousta částečně uzavřených komor, které zabraňují volnému proudění vzduchu a tedy prolehnutní na zem. Například karimatku NeoAir Xtherm jsme testovali při teplotách pod bodem mrazu a dá se říct že se podařilo stvořit takřka ideál - velmi lehkou 430g, po sbalení maličkatou (23x10) a při tom vysokou a "pohodlnou" podložku pro spaní. Díky ceně to ale ocení jen opravdoví fajnšmekři

Levné buřtovky l Thermarest (na eshopu www.4camping.cz)


 
 
 
Přečteno 44721x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: