Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Bufo Xapatan vs. Lizard Rocky Aqua

Redakce, / 16.03.2005
Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti se sandály s poněkud odlišnou cenou. Jeden model bych terminologií automobilového průmyslu zařadil do kategorie malé vozy, druhý do střední vyšší třídy.
 

Bufo Xapatan
Příběh začíná v květnu 2003, kdy jsem se rozhodl vyměnit stávající staromódní sandály za něco modernějšího a pohodlnějšího. Pokukování po obchodech skončilo na lákavé ceně modelu Bufo Xapatan (450 Kč). Tyto sandály asi každý zná, jde o model s tvarovanou podešví, výrazným vzorkem na podrážce a nevypodloženými plátěnými pásky. Boty pěkné, chodilo se v nich pohodlně, nicméně po 3 týdnech začala příčně praskat podrážka obou bot a to hned na několika místech – nejen za prsty, kde se mi to stává celkem běžně a kde je bota nejnamáhanější, ale i pod patou! Navíc, už po těch 3 týdnech bylo zřetelné značné opotřebení podrážky a téměř celý, původně velmi výrazný (4 mm?), vzorek zmizel. Následovala samozřejmě reklamace, obchodníkem přijata bez problémů s tím, že bude postoupena výrobci s 30denní lhůtou na vyřízení. Odpověď od výrobce přišla již po 2 týdnech - bohužel negativní. "Opotřebení i praskání podrážky je způsobeno běžným dlouhodobým používáním a reklamaci nelze uznat." Jistě však uznáte, že i kdybych v těch sandálech spal, tak by měly 3 týdny vydržet. Nicméně jsem převzetí podepsal, protože mít přes léto sandály v reklamaci není dobrý nápad. Boty jsem v sezóně používal na vodě a občas i na suchu, ale nevědět, kdy se rozpadnou úplně, nebyl příliš dobrý pocit. Další reklamaci (na stejné závady) jsem odeslal v září. Tentokrát už s jiným výsledkem, totiž vůbec žádným. Ve stanovené 30denní lhůtě nedorazila žádná odpověď od výrobce a budiž přičteno ke cti prodejce (Holan sport), že se k tomu postavil čelem a okamžitě vrátil peníze.

Lizard Rocky Aqua
Nastalo tedy opět hledání ideální letní obuvi, tentokrát zpestřené posezónními slevami. Volba vyšla na Lizard Rocky Aqua za asi 1400 Kč (sleva z původní ceny 1890 Kč). Jde opět o populární trekingový model, ovšem s podrážkou Vibram a neoprenem vypodloženými pásky jdoucími mezi podrážkou a podešví kolem celé nohy, čímž se zabraňuje jejich vytrhnutí. Zkušenosti s těmito sandály – jedním slovem vynikající. Boty jsou pohodlné, odolné a překvapivě dobře se v nich chodí i ve štěrku, kamínky zapadají pod nohu celkem zřídka. A není to mým stylem chůze - s předchozími sandály jsem měl opačné zkušenosti. Vibramová podrážka je znát a i když její vzorek je jen 2 mm vysoký, není za rok a půl intenzivního používání nikde úplně ochozen a na velké části není patrné opotřebení vůbec žádné. Navíc jsem tuto „zimu“ trávil v Marseille a kdo zná tamější Callanques, ten mi dá jistě zapravdu, že boty si na jejich ostrých skalách a kamenech vůbec neodpočinou (zato pro oči je to nádhera!). Jediným záporem, kterému se u sandálů s gumovou podešví vyhnout (alespoň u mě) nedá, je nutnost častého umývání v případě nošení naboso. Na rozdíl od kožených je ale zase bezproblémový provoz ve vodě.

Hodnocení
Celkově bych řekl, že Lizard za ty peníze rozhodně stojí. Ke cti Bufa a Xapatanu je nutné napsat, že mnoho mých kamarádů je s Xapatany dlouhodobě velmi spokojeno a mé problémy byly pravděpodobně pouze kusové, způsobené vadnou směsí podrážky nebo nějakou podobnou nepravděpodobnou okolností. Navíc nový model Bufo Xapatan je již úplně odlišný, má jinou podrážku, podložení pásků atd. Nicméně mé doporučení nemůže být jiné, než si připlatit za kvalitu Lizardu.

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Boty na léto
Ponožky na nožky
Boty na trek
Sandále "nižší střední třídy"
Kopie outdoorového vybavení v Nepálu
 
Přečteno 5690x
 
 
 
Komentáře
StaráQuiana Havens, Reagovat
Xapatan - o co deMilunah, Reagovat
xapatan 5 rokouandyph, Reagovat
Xapatan - 6 let bez problémuPiškot, Reagovat
Xapatán - jen ty nejhorší zkušenostiHonza, Reagovat
Xapatanrosta, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: