Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Jihoafrická republika

Brána do skutečné Afriky

Miroslav Černý / 24.10.2008
Protože oprava našeho expedičního vozidla zabírá delší dobu, než jsme původně předpokládali, dorážíme do „sloního“ NP ADDO relativně pozdě. Obdobně jako v jiných jihoafrických rezervacích se i zde z důvodu bezpečnosti zavírají brány parku již o šesté hodině večerní, a tak neztrácíme čas a ihned vyrážíme k nejbližšímu napajedlu.
 

Právě tady, na jednom z nejotevřenějších, a tím také nejpřehlednějších míst celé oblasti, zažívám poprvé ten neuvěřitelný pocit skutečného „bytí v Africe“. Poprvé vnímám krajinu v celé její rozmanitosti. Bezděčně zachytávám vůně, barvy, zvuky, a nejsem dalek toho pokleknout. Ne abych se pomodlil, ani abych si osahal okrově zbarvenou savanu. Kdyby to bylo možné, vpil bych se celý do země, odkud jsme všichni vzešli. Nechal bych se svést a podvedl bych pro ni. Možná…
Můj téměř až existenciální zážitek není narušen ani skutečností, že okolí napajedla je zcela prázdné. Po slonech ani vidu ani slechu. A přece jako by tu byli se mnou. Cítím jejich blízkost. Ještě nikdy jsem nespatřil slona v jeho přirozeném prostředí, v africké divočině, a přesto jsem si naprosto jistý, že nejsou daleko. Znenadání zaslechnu odněkud z trnité houštiny akácií zvláštní hrdelní zvuk, pak dunění prodírajícího se těla a za okamžik na zaprášenou cestu nakráčí obrovská šedá masa. Možná to je „Henry VIII.“, přímý potomek „Mazaného“, možná jiný z místních samců. Těžko říct. V každém případě se pro jistotu uchylujeme do bezpečí vozu a pomalu opouštíme jedno z mála míst rezervace, kde je povoleno vystoupit z vozidel.
Najednou jde všechno ráz naráz. Z okolního buše se postupně vynořují další a další sloní těla a během několika okamžiků je prostor zaplněn několika desítkami zvířat. Ale nejsou to jen sloni, zejména samice s mláďaty, ale také zebry, prasata bradavičnatá a několik exemplářů lesoně pestrého. A o několik stovek metrů dál dokonce mohutná antilopa losí. Chvíli to trvá, než se stezka vinoucí se zpět do kempu uvolní a my se můžeme začít vracet. Při zpáteční cestě ještě míjíme stádo buvolů, ale jeden ze zřízenců parku už od brány netrpělivě gestikuluje, že čas vymezený pro safari bohužel vypršel.
 
Související články
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Lesotho - království v oblacích
Zklamání z hory i mysu
Basothský pony je … zvíře!
Jihoafrická hospoda u Hemingwaye
 
Přečteno 862x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: