Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Bouře v horách

Redakce, Zbyněk Jiroušek / 31.01.2001
Počasí na horách se mění velmi rychle, a tak zejména v létě , kdy vycházíme na túru za krásného slunného počasí, se nad námi mohou znenadání objevit mračna, která v sobě mohou skrývat nebezpečnou energii ve formě bouřky. Jak se zachovat a kam se schovat?
 
Bouře patří mezi nejhorší atmosférické poruchy, které vás mohou na túře potkat. Ochrana proti blesku je v horách problematická a nejistá. Ohlašovatelem elektrického napětí v atmosféře bývají tzv. tiché výboje - Eliášův oheň (jiskří ostré předměty, ježí se vlasy - viz Chobotnice z druhého patra). Ten však ještě není nebezpečný. Nesmíme jednat ukvapeně, nicméně velmi rychle. Co nejdříve opustíme vrcholy, hřebeny a jiná vyčnívající místa, a dbáme, aby při ústupu nevyčnívaly naše postavy nad okolí. Ve skalním terénu se šíří proud z výboje mokrými plochami lišejníku, trhlinami a žlábky. Proud tato místa přeskakuje, takže musíme dávat pozor, abychom nevytvořili svým tělem most. Nejlépe je co nejméně se dotýkat země a ještě se odizolovat. Jako izolace poslouží suchý oděv, gumová podložka, karimatka.

Pozor na jeskyně. Pokud nejsou dostatečně hluboké, aby vchod proud přeskočil, prochází většinou skalou po obvodu dutiny a my svým tělem vytvoříme most. Nejlépe je dostat se do suti, ze které nevyčníváme a odizolovat se od země. Kovové předměty, pokud nejsou velké, nebo vodivě spojené se zemí, nebo nevyčnívají nad okolí, blesky nepřitahují. Lidské tělo, naplněné ze 70% vodou, je z hlediska přímého zásahu výhodnější, než několik skob a karabin. Ale pozor, kam blesk určitě uhodí, to jsou dlouhé kovové řetězy a žebříky, kterými jsou některé výstupové cesty zajištěny. Zásadně je tedy nepoužívejte při ústupu k jištění. 

Nebezpečí bouřky začíná u nás v červnu, je velmi akutní v červenci a bereme na něj ohled i v srpnu. V těchto měsících je nutno túru začít velmi brzy ráno, aby po dvanácté polední již vedla z vrcholu nebo hřebene. Ve většině hor bouřky přicházejí okolo 14,00. A proto nejraději jezdím do velehor v září, kdy je stálé počasí a blesky už nehrozí.
 
 
 
Přečteno 839x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: