Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Boty na trek

Redakce, Tomáš Sýkora / 27.02.2002
Obdivuji Nepálce a podobné malé národy v podhůří Himalájí, kteří si skákají v kamenných suťoviscích ve výšce 5000 m a potřeba nějakých trekových bot je vůbec netrápí.
 

Také bych si chtěl takhle poskakovat v sandálech, ale nejsem na to fyzicky vybaven a bohužel jsem také zhýčkán naší civilizací, takže bez trekových bot se asi neobejdu. Na trhu působí řada výrobců, převážně zahraničních a jejich nabídka je pestrá, jste limitováni pouze finančně. Výběr bot není jednoduchou záležitostí a tady je každá rada dobrá. Pokud jakýkoliv pohyb v přírodě berete vážně, tak i investice do kvalitních trekových bot bude nemalá, a proto se vyplatí nakupovat s rozmyslem. Určitá univerzálnost již neplatí, skoro na každou činnost výrobce nabízí jiný druh bot a mít více párů by byl nesmysl i po finanční stránce. 
Při výběru a koupi trekových bot by si měl člověk uvědomit, na jakou činnost je bude používat. Budu chodit po zpevněných lesních a polních cestách nebo mám v plánu vícedenní vysokohorskou turistiku nebo pohyb na sněhu s možností upnutí maček ? Takové a podobné otázky by si každý měl položit pokud uvažuje o seriózním nákupu.

Obecně se boty na trek, v tom nejjednodušším pojetí, dělí dle užití na:

- lehké pohorylehčí boty do terénu. Většinou se při výrobě kombinují syntetické materiály a kůže. Kvalita a použití boty se většinou pozná podle druhu podrážky. Výhodou je jejich váha. Nevýhodou jejich malá odolnost v těžkém terénu

- pohory- boty určené do těžkého terénu s velkou odolností proti opotřebení. Některé mají zářezy a umožňují nasazení rychloupínacích maček. Další alternativou jsou zimní pohory, které poskytují lepší tepelný komfort

- skelety- plastové boty s vnitřní vyjímatelnou botičkou do sněhu a ledu. Poskytují slušnější tepelný komfort oproti pohorám a jsou nepromokavé

Dle použitého materiálu se můžete setkat s botami z kožených, syntetických a plastických materiálů nebo jejich kombinace.
Kožené boty - kůže je jedním ze základních prvků na výrobu bot. Kůže vydrží i ten nejnáročnější terén, je velice odolná (to se týká bot, které jsou do náročného terénu určeny), ale ani nejlepší materiál nezajistí 100% nepromokavost. Kvalitní boty jsou vytvarovány z jednoho kusu kůže s co nejmenším počtem švů.
Boty ze syntetických (textilních) materiálů - v určité oblasti slouží tyto materiály jako náhrada kůže. Boty jsou lehčí oproti koženým a lépe větrají i vysychají.
Boty z plastických materiálů - do této kategorie patří skelety, či boty do velkých mrazů. Zde je výhodou určitě tepelná izolace a výborná nepromokavost.

Při koupi bot přichází v úvahu i jiné faktory jako je velikost, podrážka, šněrování, vnitřek boty atd.

Velikost boty 
Dobří výrobci vyrábějí velikosti i po půl číslech a různých šířek - každému sedne něco jiného. Při zkoušení bot je dobré tuto anabázi absolvovat s ponožkou, kterou budete do bot používat a vyzkoušet i několik různých druhů a velikostí, abyste měli měřítko pro srovnání. Dobré prodejny vám nabídnou zkoušku boty na traverzu nebo možnost postavit se na hranu boty, simulaci z kopce a do kopce - prostě vyzkoušejte předpokládané možnosti chůze v terénu. Bota by vám měla sedět a nezpůsobovat vám bolest. Nestyďte se botu zkoušet třeba půl hodiny, čas takto strávený se určitě vyplatí a napoví vám, jaký druh bot je pro vás nejpřijatelnější. Dnešní výrobci pamatují i na něžné pohlaví a nabízejí boty pro ženy, jejichž anatomie nohy se liší od mužské.

Podrážka
Každá podrážka na jiném druhu bot splňuje rozdílná kritéria pro použití v terénu. Platí, že podrážka by měla být taková, aby vám umožňovala bezpečný kontakt s povrchem. Ve většině případů jsou boty vybaveny podrážkou firmy Vibram, která má skoro monopolní postavení, i když většina velkých výrobců si vyrábí vlastní kvalitní podrážky, např. Planika, Meindl, atd.
Šněrování boty - jedním ze základních a důležitých faktorů na který byste měli brát zřetel je šněrování a kvalita stáhnutí okolo kotníku.
Vnitřek boty - podšívky mohou být vyrobeny z kůže, syntetických (textilních) materiálů a z nepropustných materiálů jako např. Gore-Tex a Sympatex. U kůže je trochu nevýhoda, že vnitřek boty po namočení déle vysychá. K zmíněnému Gore-Texu bylo napsáno hodně pro a proti. Já osobně mu v botách moc nefandím - zdá se mi zbytečný. Membrána se poškodí v místech častého ohybu boty nebo při poničení svršku boty.

Jaká je ta pravá bota pro Vás?
Platí, že čím je bota těžší a dražší, tím také bude více odolnější, ale na druhou stranu hlavně zpočátku méně pohodlná. Chodit s těžkou pohorou po upravené pěšině je nesmysl a člověk začne za chvíli skřípat zubama. Naopak chodit s lehkou trekovkou do suťoviska je taky nesmysl. Ke spokojenému užívání určitě patří správná údržba o boty a dodržení rad a doporučení od výrobce. Jelikož nákup některých bot na trek není zrovna levnou záležitostí, vyplatí se nakupovat s rozvahou, což jsem zmínil už na úvod, ale taky si nechat poradit od přátel, neb stále platí víc hlav víc ví.

 
Související články
Celokožené pohorky Botana
Trekové boty Planika Epir
Bufo Xapatan vs. Lizard Rocky Aqua
Boty Hi-Tec Boise
Celokožené pohory Alaska Han Wag
Boty na léto
Jak vzniká kvalitní bota MEINDL
Ponožky na nožky
Requiem pro trekovky LaSportiva Tibet GTX
 
Přečteno 6957x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: