Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Boty Hi-Tec Boise

Martin Kronďák / 12.04.2005
Když loni dosloužily mé staré trekovky Hi-Tec Boise, došlo na výběr nových. Udělal jsem si radost a koupil si Meindl Wales - boty o dvě třídy lepší. Následující text není o nových Meindlech, ale o předchozích botách, které jsem opravdu „spotřeboval“.
 

Firma Hi-Tec patří k poměrně velkým výrobcům outdoorového vybavení a zaměřuje se především na vybavení pro podmínky, které nejsou zcela extrémní. To se projevuje především jednak volbou materiálů a jednak absencí některých detailů. O zaměření na velké supermarkety svědčí i oddělené kolekce pro maloobchod a obchodní řetězce, jak lze zjistit na www.hitec.cz.

Na podzim roku 2001 jsem si, po kladných referencích mých rodičů, zakoupil boty Hi-Tec Boise v provedení pro muže za cenu mírně přes dva tisíce korun. Verze pro ženy vypadá stejně. Přestože se jedná o levnější boty, tak mohu na konci jejich životnosti konstatovat, že jsem s nimi byl spokojený. Model Boise už není v nabídce pro rok 2005, takže níže uvedené řádky nebudou asi ani tak radou zda koupit či nekoupit, ale snad někomu pomohou při koupi bot podobné kategorie, kdy budete zvažovat, zda ten či onen detail či jeho absence je zásadním důvodem pro nákup či naopak zavrhnutí konkrétní boty.

Jedná se o vysoké celokožené boty bez membrány. Podrážka není Vibramová, ale má poměrně hrubý vzorek. Na kluzkých povrchách klouže o něco více než Vibram, nicméně i tak je vyhovující. Rovněž odolnost podrážky je dobrá, na nejexponovanějších místech je po 4 letech ochozená na polovinu hloubky původního vzorku. Podrážka patří spíš k těm měkčím, ale na rozdíl od sportovních bod se nepropadá ani při chůzi s těžkým batohem.

Svršek je kožený s paropropustnou ochranou před vodou TecProof. Jedná se o zátěr, nikoli o membránu, a jeho kvalitu a funkčnost nejsem schopen posoudit, protože jsem boty od začátku důsledně krémoval a impregnoval. Nedokáži odlišit nakolik se na nepromokavosti projevila impregnace nebo právě zmíněný zátěr. Vršek boty (na fotografii ta světle hnědá část) okolo kotníků není kožený, i když se tak tváří. Použitým materiálem je měkká koženka, která se v místě, kde se setkává s tvrdší kůží prodřela. Z podobného materiálu je jazyk boty. Ten je spojen se svrškem boty pouze pod úroveň druhého očka pro tkaničky (počítáno shora), což limituje brodění vodou. Dražší (a v kvalitnějším provedení) boty mívají jazyk spojený s botou až k hornímu okraji a materiálem bývá kůže.

Co je ovšem konstrukční chybou boty, pravděpodobně danou tlakem na nízké výrobní náklady, jsou švy na boku boty začínající u spodního očka pro tkaničku a pokračující k podešvi. Tento šev umístěný ve velmi namáhané části boty umožňuje výrobu boty z menších kusů kůže. Optimalizují se prořezy a zlevňuje se tak její výroba. Aby šev uvnitř boty netlačil, je zpracován jednoduchým šitím, které se po čase rozpadne. Při každém kroku je nit, která jej drží, namáhána a kůže se trochu roztáhne. Vzniklou škvírou se může k niti dostat voda a postupem času dojde k jejím zteření, roztržení a rozpárání švu. Nutno podotknout, že v mém případě k tomu došlo po dvou letech normálního nošení. Boty mých rodičů, kteří je nosí pouze týden na letní dovolené, jsou v pořádku. Na pravé botě praskl vnitřní šev, na levé šev vnější. Podstatné poučení je uvědomit si, co takhle umístěný šev může udělat, a při koupi podobných bot zvážit jejich použití, požadovanou životnost a cenu. Viděl jsem už i novější model podobných bot od Hi-Tecu, který má stejný šev umístěný o dvě očka na tkaničky výše, subjektivně bych řekl, že na méně namáhaném místě.

Látkový vnitřek boty se po čase se prodřel na patě a v tomto stavu už zůstal bez většího vlivu na funkčnost boty. Tkaničky jsem měnil jednou, takže byly vyhovující, stejně jako jsou vyhovující očka na jejich uchycení. Co postrádám je zúžení háčků na pozici pátých oček ze spodu, které u dražších bot umožňuje rozdílné utažení spodní a horní části zavazování.

Závěrem lze říct, že popisované boty jsou vhodné pro běžnou turistiku, na expedici do Himalájí bych je rozhodně nedoporučil. Dnes už bych si je nekoupil prostě proto, že jsem si ověřil, že mé nároky na boty jsou vyšší a potřebuju a vyhovujími boty s tvrdší podrážkou a celkově odolnější. Nicméně vše, co jsem očekával, Hi-tecy splnily a podaly odpovídající výkon za odpovídající cenu. Spokojeni budou lidé, kteří jezdí na hory jen občas, případně se pohybují v méně exponovaném terénu. Oproti botám vyšších kategorií Hi-Tecům chybí některé detaily a mají nižší životnost, která bude tím nižší, čím horšími terény budete chodit.

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Celokožené pohorky Botana
Trekové boty Planika Epir
Celokožené pohory Alaska Han Wag
Boty na trek
Trekové boty „CUENCA GT PLUS“
Requiem pro trekovky LaSportiva Tibet GTX
Trekové boty Garmont Sitka GTX - první dojmy
Turistické boty Asolo Spyre GV
 
Přečteno 8878x
 
 
 
Komentáře
Kvalita vs. urceniklokan, Reagovat
Re: Kvalita vs. urcenicavas, Reagovat
Re: Re: Kvalita vs. urceniPierre, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: