Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Blesk ve stanu

Redakce, Ivo Antušek / 14.01.2004
Další a další turisté přicházeli, aby se pohledem na propálené pyžamo přesvědčili, že je to pravda, že mě blesk skutečně zasáhl a že jen mokrý stan tvořící Farradayovu klec uchránil spáče od jisté smrti.
 

Až za soumraku zastavil autobus nad španělským městečkem Lloret de Mar a průvodce oznámil unaveným cestovatelům, že si mohou v přilehlém lesíku na návrší postavit stany. „Ráno v sedm musíte mít sbaleno, jinak nám hrozí nepříjemnosti,“ upozornil, ale to už se houf turistů rozbíhal, aby si každý pro sebe zajistil nejvhodnější místo k utáboření.
Vybrali jsme si se synem plošinku na okraji lesíka pod vzrostlými piniemi, asi sto metrů od osamělé honosné vilky se zahradou a bazénem. Za chvilku stříbřité áčko stálo a spací pytle s pyžamy poslušně očekávaly své nocležníky. Ti však spěchali lesem dolů k moři, aby v chladivých vlnách smyli celodenní pot a užili si blaha, které moře tak laskavě poskytuje nenasytným vnitrozemcům.

Čekalo nás překvapení. V dalekém horizontu blesky křižovaly oblohu a ohromné vlny dorážely na pláž. Strmý vstup do moře a burácející vlnobití odradilo od koupele převážnou část příchozích. Několik odvážlivců, mezi nimi i já se synem, překonalo příbojovou vlnu a v uctivé vzdálenosti od břehu se kochalo ve vlahé mořské náruči. Pobřežní lucerny vyplazovaly na nás své jazyky a prudké závany větru dávaly vědět, že se bouře neodvratně blíží. Jen neradi jsme vyběhli z vody, rychle se osprchovali a uháněli do svých plátěných příbytků. Netrvalo dlouho a únava z celodenního putování vykonala své…

Probudil mě burácející hrom a prudký déšť bubnující do stanu, který se zmítal pod krvelačnými závany větru. Blesk stíhal blesk a prodleva mezi bleskem a zahřměním se neustále zkracovala.V hlavě se mi začaly honit černé myšlenky. Co když blesk udeří do stanu? Nesmysl, odpovídalo mé optimistické já, jsou tu přece vysoké stromy a bleskosvody na nedaleké vilce. Proč by měl udeřit právě do našeho stanu?

V tom se to stalo. Ohlušující rána a stan se rozsvítil oslepující bílou září. Mé tělo se vymrštilo v neovladatelné křeči a nesnesitelná bolest se v mžiku rozběhla do každičké části organismu. Uslyšel jsem svůj vlastní zoufalý bolestný výkřik. V nastalém tichu jsem zakrátko začal vnímat déšť bubnující do stanu, avšak tělo jsem necítil. Snad jsem neochrnul, blesklo mi hlavou. Po chvíli se od konečků nohou i rukou vydaly miliony mravenců na cestu k trupu, aby nad koleny a lokty skončily svou nenadálou pouť. Pokusil jsem se pohnout rukou – a úspěšně. Taktéž jednou i druhou nohou. Poslouchaly. Ulehčeně jsem vydechl: přežil jsem bez následků úder blesku.

Ale co syn? Zmocnila se mě panika. „Ivo, slyšíš, jsi v pořádku?“ Žádná odpověď. Znova jsem zakřičel svou otázku a opět bez odezvy. Třásl jsem synovým ramenem a zoufale opakoval dotaz. Teprve po chvíli se zakutaná postava pohnula, otočila hlavu, a otráveně pronesla: “Co je? Co mě budíš?“

Ráno nás vyburcoval ze spánku hovor sousedů skládajících svůj stan. Oblékli jsme se, vylezli a začal jsem jim líčit své noční dobrodružství. Nechtěli uvěřit, dokud jsem jim neukázal červenou spáleninu, která se táhla od pupíku k prsní bradavce, místem, kde se pyžama dotýkal kovový zip spacího pytle. Zip byl spečen a nedalo se jím pohnout. Také umělohmotné kroužky na vrcholech hliníkových stanových tyčí byly přivařeny k stříbřitému stanovému plátýnku. A to už u mě byli všichni ze zájezdu a nevěřícně kroutili hlavou nad seškvařenými věcmi.

Po snídani zamířil autobus do Blanes, do nemocnice. Neprotestoval jsem. Pamatoval jsem si ze školení Červeného kříže, že po zásahu vysokým napětím může postižený organismus zareagovat až po mnoha hodinách. V nemocnici nezvyklá událost vzbudila rozruch a personál přicházel nenápadně obhlédnout člověka, který přežil zásah bleskem. Odebrali mi krev na rozbor, udělali kardiogram. Usmívající se tvář lékaře, přicházejícího po několika desítkách minut napjatého očekávání, potvrdila: zásah blesku nezanechal kromě popáleného proužku kůže žádné další následky.

S ulehčením jsem usedl do autokaru a začal se spolu s ostatními těšit na prohlídku Dalího muzea v Figueras. Nejdramatičtější událost mého života se stala minulostí.

 
 
 
Přečteno 3885x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
Faraday nebydlel ve stanuRobert, Reagovat
Styl zájezduMedved, Reagovat
Styl zajezduOndon, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: