Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Bivakovací pytel - zlepšení vlastností spacáku

Tomáš Hervert / 5.06.2000
Ne každý spací pytel je vhodný pro bivakování, tj. spaní pod širým nebem. Také patrně ne každý člověk při nákupu spacáku předpokládá, že s ním bude podnikat i takové akce, kde se bude nocovat bez stanu.
 

Řešením je pak zakoupení druhého pytle, tzv. bivakovacího, neboli žďáráku. Ten může vlastnosti spacáku v mnoha směrech zlepšit nebo doplnit.

I když vypadají stejně, každý je jiný

Střih většiny bivakovacích pytlů je v podstatě stejný, všechny kopírují tvar spacáků, které se do nich vkládají. Rozdílné je ovšem použití materiálů. U nejdražších modelů je samozřejmostí například goretexová membrána zabraňující průniku vody dovnitř a zároveň odvádějící potní páry ven.

Právě na materiálech závisí cena celého vaku, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 1000 do 6000 korun. Nejdražší modely již samozřejmě nejsou určeny běžným turistům – jde o expediční pytle – protože za stejnou cenu je možné si pořídit pěkný a kvalitní stan. Na druhé straně není vhodné se smiřovat i s úplně nejlevnějšími výrobky, které mohou sloužit jen jako obyčejný obal na spacák.

Nejdůležitější vlastnosti

Bivakovací pytel by měl mít tyto základní vlastnosti:

Nepropouštět vodu dovnitř – zejména kvůli této vlastnosti se bivakovací pytle vůbec kupují, protože spacáky obyčejně snadno navlhnou. V noci ani nemusí pršet, stačí když padne večerní rosa.

Měl by být prodyšný – při použití neprodyšných materiálů jsou s bivakovacím pytlem stejné potíže, jako například s jednovrstvým malým stanem typu "áčko": potní páry se přes noc zkoncentrují na jeho vnitřní straně a spacák se tak namočí. Výsledkem je, že se majitel ráno probudí ve vlhku, i když v noci vůbec nepršelo.

Měl by být odolný proti oděru – jeho spodní část může někdy suplovat funkci podlážky ve stanu a bude v kontaktu přímo se zemí.

Bivakovací pytel vždy od určité míry zlepšuje teplotní komfort spacáku. Znamená to, že je s ním možné spát ve větším chladu, než do jakého je vlastní spacák určen. Konkrétní hodnoty si ale musí každý majitel vyzkoušet v praxi sám.

Zvláštnosti jednotlivých modelů

Každý výrobce pomýšlí při návrhu bivakovacího pytle na trochu jinou skupinu zákazníků, případně na trochu jiný způsob užívání a podle toho se jednotlivé modely od sebe v některých detailech liší. Existují tak například pytle ušité ze dvou různých typů materiálů – jiný pro spodní stranu a jiný pro vršek, kde u spodního dílce je preferována především odolnost, zatímco u vrchního je upřednostněna nepromokavost. Jiné pytle mohou mít tzv. moskytiéru, aby majitel nebyl v noci obtěžován lezoucím hmyzem. Jinou ochranou může být zapnutí celého pytle i přes hlavu. Další pytle jsou po obvodu vybavené oky pro uchycení k podkladu, aby se člověk v někam neskulil (například nezřítil ze skály atd.). Specialitou, která se ovšem zatím na náš trh nedováží, je pak pytel dodávaný společně s prutem, který se nad hlavou vyklene do podoby malého stanu. Tento model zaručuje větší pohodlí zejména těm lidem, kteří nesnesou mít při spánku látku přímo přes obličej a může na krátkodobé používání nahradit i malý stan.

Výběr a údržba

Ještě před nákupem bivakovacího pytle je dobré si doma zjistit délku spacáku. Pytel by měl vždy alespoň o kousek delší. Při vlastním nákupu je pak určitě dobré si prohlédnout kvalitu a provedení švů, zda jsou podlepené apod. Při té příležitosti se lze také ujistit, nejsou-li na látce kazy. Nepromokavost bivakovacích pytlů zaručuje především impregnace, která po čase ztrácí účinnost. Je proto dobré již společně pytlem kupovat vhodný impregnační prostředek, který musí odpovídat jeho materiálovému složení. U bivakovacích pytlů lze předpokládat, že se v přírodě často ušpiní. Při praní je potřeba se vyhnout tradičním pracím práškům a použít raději speciálních prostředků, které šetří impregnaci.

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Karimatky v autě i na zádech
Letní spacáky
Moskytiéra – štít proti hmyzu
 
Přečteno 7757x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
žďárákPierre, Reagovat
Re: žďárákHonza, Reagovat
Bivak sakMartin, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: