Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Běžky EPOKE 900

Roman Machain / 31.03.2005
Běžky od mně do té doby neznámé finské firmy Epoke jsem si v zimě 02/03 koupil hlavně kvůli tomu, že za úžasných 1190 korun se velmi podobaly, co se provedení týče, značkovým lyžím prodávaných za značně vyšší částky.
 
Lyže jsou vyrobeny pomocí technologie CAP. To znamená, že vrchní fólie je stažena přes boky lyže až ke skluznici, což by mělo zaručovat vyšší odolnost a kompaktnost lyže. Jádro je dřevěné a skluznice karbonová v typicky černém provedení. Skluznice je asi o 1 mm na každou podélnou stranu rozšířena oproti jinak 42 mm široké lyži a toto ocení především vyznavači bruslařského stylu při odrážení se z hrany lyže. Já jsem si pořídil lyži v délce 195 cm, což byla také nejdelší varianta. Nutno podotknout, že moje poznatky nejspíš budou trochu zkreslené tím, že vzhledem ke své výšce 193 cm bych potřeboval lyže tak o 10 cm delší.

Lyže mi připadají lehké, ale příliš měkké. Při pokusu vymezit papírkovým pokusem tzv. stoupací komoru jsem byl nemile překvapen tím, že při rovnoměrném zatížení obou lyží vlastní vahou se tyto opírají po celé délce o zem, takže chybí prostor pro nanášení stoupacích vosků pod vázání tzv. stoupací komora. V terénu mi ovšem v rozporu s tímto poznatkem lyže jedou perfektně i přesto, že mažu stoupací vosky pod vázání a dalších cca 5-10 cm před a za něj.

Lyže jsou hodně úzké v porovnání s naprostou většinou lyží, se kterými jsem měl možnost srovnávat. To je předurčuje především do upravené stopy a tam se také chovají opravdu skvěle. Problém někomu může dělat stabilita – právě kvůli zmiňované šířce jsou poměrně vratké.

S tím, jak je mám dlouhé (teda vlastně krátké) souvisí i to, že se mi na nich výborně bruslí a vůbec manévruje. Na prošlapávání nové stopy v hlubokém sněhu by byli jistě lepší speciální backcountryové lyže, které bývají širší, ale s těmito to jde nakonec taky. Člověk se jen více nadře.

Bohužel, po čase se na lyžích projevilo, že jde o nejlevnější model. Kromě toho, že jsou celkově hodně měkké v průhybu, tak je podobně měkká i samotná skluznice, do které se velmi snadno vyrývají nové a nové rýhy. Ani materiál svrchní fólie není mechanicky odolný - na pár místech hlavně poblíž skluznice mi popraskal a odpadl. Děje se tomu především při bruslení na tvrdších, promrzlých tratích.

Dnes jsou tyto lyže k dostání dokonce za 990 Kč. Za takovou cenu jsou to určitě skvělé lyže, na kterých se jezdí s myšlenkou toho, že jsem nemusel připlácet za známou značku a přitom mám dobře jedoucí lyže, které je nutno občas přiopravit. Svrchní materiál opravuji pomocí Epoxidu, největší rýhy ve skluznici občas zakápnu karbonovou svíčkou a jede se dál…

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Běžecké hole
Vázání pro běh na lyžích
Běžky - prkénka nejen do stopy
Mažeme běžky, tedy jedeme
Stoupací pásy na běžky
Péče o stoupací pásy
Správný výběr běžeckých lyží
 
Přečteno 5222x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: