Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Zimní příloha > lyže a sněžnice

Běžecké lyžování v nočních ulicích města

Redakce / 13.02.2013
Takových dní není v roce mnoho, někdy se taky neurodí vůbec žádný. Proto si je musíme hýčkat a hlavně NEZAVÁHAT!
 
To se musí sejít mnoho věcí. Musí začít chumelit přesně v době, kdy zaměstnanci technických služeb zdrhají z práce domů a silničáři stále doufají, že je to jen přeháňka. Musí chumelit celé odpoledne, ulice jsou od předchozího deště zbavené veškeré soli a jsou promrzlé. Lidi jsou kvůli chumelenici zalezlí u televizí a nestačí tak natahat auty na místní komunikace sůl z hlavních silnic.


Tak právě toto všechno najednou se podařilo včera večer ve Dvoře Králové nad Labem! Lampy osvětlovaly zachumelené stromy, chodníky, ulice. Nikde ani noha, nikde žádné auto v pohybu. Městské ulice ujeté několika málo auty a lehce prohrnuté traktorem technických služeb. Běžkařská idyla jako na závodních tratích na Mísečkách. 

V předsíni obuji lyžáky, ze sklepa vyndám starý skejty a přímo před domem je nasazuji. Okamžitě mohu vyrazit naší ulicí kam se mi zamane. Při nazouvání potkám první 2 fanoušky z celkových 6 lidí, které za cca hodinu ježdění ulicemi potkám. Pocit je to trochu nepatřičný, ale úžasný. Ulicemi, kde jindy procházíte pěšky, či jedete autem, najednou frčíte na lyžích. To se prostě musí vyzkoušet.Samozřejmě není všechno úplně růžové. Musí se jet jen po opravdu rovných asfaltkách, kde je sněhový povrch rovnoměrný - děravé a hrbolaté silnice jsou malér. Kanály jsou nebezpečné - jednak občas bývají vyvýšené, ale hlavně jde ze zdola teplo a nad kanálem sníh rychleji odtává, to ale poznáte podle tmavšího odstínu sněhu - je mokrý. Z těchto důvodů je lepší vzít si své starší lyže, nebo si pro podobný případ pořídit nějaké bazarové "šutrovky".  Je třeba také počítat s tím, že hole se spíše odrážejí od asfaltu, než od sněhu a občas podklouznou. Kdo má hole na kolečkové brusle s vidienovým hrotem (bez gumy :-)), udělá lépe, pokud si vezme ty. Je nutné také nezapomenout na světla/odrazky – nejlépe do všech stran, kdyby se odněkud vynořil nějaký Ari Vatanen a zkoušel si „rallye tisíce jezer“. Vůbec není potřeba se obávat, že neuvidíte na cestu - kombinace bílý sníh a městské osvětlení je velice příjemná pro oči.

Na konec se třeba i vám podaří cestou objevit i nějaký parčík, kde prošlápete malý okruh, na který druhý den za světla vezmete vaše malé děti a o tom je zase tento článek.
Pochlubte se dole v diskusi s vašimi zážitky podobného ražení.

Chcete-li si vyzkoušet běžkování za podobných podmínek a nechcete za to utratit tisíce? Podívejte se na připravené běžkařské sety z nabídky www.4camping.cz. Nejlevnější set lyže, hole, boty a vázání vyjde na pouhých 2051 Kč! 
Související články
Vázání pro běh na lyžích
Běžky - prkénka nejen do stopy
Děti a běžky
 
Přečteno 88746x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
AdventureDavidson, Reagovat
Great!Ruairidh Legge, Reagovat
tidy themejamesthomas76541, Reagovat
sssjack, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: