Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Běloši na ukrajině v Tanzánii

Redakce, Petr Drbohlav, Lucie Kinkorová / 14.05.2003
Rozhodli jsme se plácnout se přes kapsu, zainvestovat 3 Kč na hodinu do pohodlí a půjčit si horská kola. Ale horáči neměly přehazovačku, a když jsme ji našli, nefungovala. Nejvíce jsme však postrádali brzdy.
 
Slevujeme ze svých nároků na pohodlí a půjčujeme si za 6 Kč/hod těžké ukrajiny Made in China s obrovskými blatníky, nosičem nad zadním kolem, bytelným trojúhelníkovým stojanem a skvěle pérovacím sedátkem. Prosíme černochy, aby nám trochu přifoukli měkké duše. Zpuchřelá guma by však dávku vzduchu nemusela vydržet, takže rozhodují, že nám to musí stačit. Výšku sedačky nelze nastavit, při šlapání se kopeme koleny do brady. Na prašném terénu se spoustou výmolů a špičatých kamínků jsou kola téměř neovladatelná, špatně zatáčí. Brzdy mají alespoň snahu. Ženská část výpravy kolo zahazuje a nám dá hodně úsilí ji znovu na kolo posadit.

Malé děti ve školních uniformách na nás pokřikují nejuctivější svahilský pozdrav „shikamoo“. Škoda, že tento pozdrav znamenající doslovně „umyji ti nohy“ je myšlen jen obrazně, chladná voda by v africké výhni příjemně osvěžila. Odpovídáme „marahaba“, tedy přijímám. Ještě menší caparti pokřikují slova „uzungu“ – běloši, a vyděšeni prchají. Kolem nás v obou směrech proudí domorodci na identických černých mašinách. „Vy na těch kolech vypadáte jako opravdoví Tanzánci“, konstatuje jeden vesničan, se kterým se dáváme do řeči.

Brzy zjišťuji, že jedu už jen po ráfku. Zkuste na tanzanském venově sehnat pumpičku! A zkuste do děravé duše i pneumatiky dostat vzduch na dobu delší než je jeden fuk. Stopujeme náklaďák pro bráchu, který jede zpět do města ukrajinu vyměnit. Černoši se strašně omlouvají a od známých shání kolo nové. Při sjezdu z prudkého kopce odcházejí na „novém kole“ brzdy a hned na to praská duše…

Jízdu na kole po rozvojové Africe si tedy dobře rozmyslete a pokud po tom vážně toužíte, dovezte si svoje kola z domova. Svá kola šrámů neušetříte, ale své nervy ano.
 
 
 
Přečteno 449x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: