Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Běhající japonští mniši

Aleš Hejna / 22.09.2005
Denně uběhnou v mnišském úboru 40 kilometrů po prudkých svazích hory Hiei u starobylého japonského města Kjótó. Spí jen 4 hodiny denně - od osmi večer do půlnoci. Na trať vyrážejí za tmy v půl druhé ráno. Během fyzického pohroužení nepijí a nejedí. Za běhu musí zdravit všechny kolemjdoucí a nesmí opustit stanovenou cestu.
 

Denní dávky

Takto absolvují mniši malé japonské buddhistické sektytři tréninkové cykly po 100, 300 a 1000 dnech. Posledních 200 dnů poslední tisícidenní etapy se denní kilometrická dávka zvyšuje na 84 km. Po třech cyklech, jejichž naplnění obvykle trvá sedm let, mají tak bohoslovci v nohou celkem 64 800 kilometrů. Na konci je čeká poslední nejtěžší vrcholový stupínek – diori. Po sedm dní v kuse se nesmi jíst, pít a spát. Vodu přijímají mniši pokožkou pobytem ve vlhkém horském vzduchu.

Osvícení přes diori

Tato sekta prosazuje cestu poznání v podobě tzv. Fudo Myo-o (Wrathful King of Mystic Knowledge). Věří, že k osvícení mají nejblíže právě prostřednictvím běhání po prudkých svazích kombinovaného s modlením a meditacemi. Je to jejich způsob, jak se vyrovnat s pozemským životem.
Nejobtížnější je nespat. Říká se, že ten který prošel diori, překonal svou smrt a vrátil se do života se smysly zostřenými více, než je obvyklé u zvířat. Během diori adepti osvícení prý opravdu působí neživě a z lékařského hlediska by mohli byt považovaní za mrtvé.

Úspěšní absolventi

Prvním člověkem, který dokončil celou proceduru, byl mnich So-o, jemuž vnuknul tuto myšlenku silný mystický zážitek z roku 1787, jež prožil při koupeli ve vodopádu hory Hiei. Od 19. století maratonské odříkání Fudo Myo-o dokončilo 50 mnichů.

Jiné japonské metody

Jestliže tedy sportujete a při svém tréninku citíte stereotyp, nebo vám vyplavené endorfiny už nepůsobí takový požitek, běžte cestou Fudo Myo-o a možná dojdete i osvícení. Pokud raději zůstanete u svého tréninkového plánu, můžete zkusit jiné japonské metody – zazen, kdy se pohroužíte do meditace s co nejprázdnější myslí, a koan, kdy trávíte čas přemítáním nad zdánlivě nelogickým výrokem např: “tlesknuti jedné ruky”.

 
Související články
Japonské horké lázně
Trail Running ve Walesu
 
Přečteno 2498x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Hmm, trochu nezdravémnich, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: