Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Batoh Wolfgang Traveller 70

Vít Sykáček / 31.08.2006
Vzhledem k tomu, že náš stařičký rodinný batoh, zvaný podle zásluh “Tatrovka“, po cca 15 letech pomalu ale jistě dosluhuje, rozhodl jsem se letos potěšit své já novým batohem, který by služby Tatrovky nahradil. Přece jenom jsem se chystal projít s batohem kousek země, který je proslulý drsným počasím, větrem a deštěm – Island. Začal jsem tedy mezi všemi možnými i nemožnými batohy, kterými trh oplývá hledat ten pravý.
 

Moje požadavky a priority

Chystali jsme se trekovat na větší počet dní a když to člověk všechno nese na zádech tak se dobrý a špatný batoh dost rychle pozná. Kromě cestování používám batoh i v normálním běžném životě při cestách vlakem z matičky Prahy do rodného kraje východočeského. Takže mé požadavky byly vcelku jasné. Koupit batoh dost rozměrný na vícedenní turistiku, ale zase aby to nebyla obluda zející prázdnotou už na pohled při nedostatku obsahu. Rozhodl jsem se pro obsah kolem 70 litrů, který, jak jsem se domníval, by plně vyhovoval mým potřebám.
Dle mého soudu existují dva typy batohových lidí: ti co zabalí pokud možno vše do batohu a ostatní, co mají menší či opravdu malý batoh a zbytek navěsí okolo. Patřím rozhodně mezi tu první skupinu. Nemám rád, když mi při manipulaci s batohem vypadávají věci z popruhů. Zase na druhou stranu uznávám, že připnout třeba karimatku nebo láhev s vodou se hodí. Zejména pokud máte karimatku z materiálu EVA, která by se balila do batohu díky svému drsnému materiálu dost nešikovně.

Výběr batohu

Dal jsem se tedy do hledání, obešel několik specializovaných obchodů a vyzkoušel mnohé batohy zvučných i méně zvučných značek. Párkrát mi připadalo, že toho či onoho prodavače dost obtěžuji, když jsem jej požádal o naplnění batohu, ale nic naplat. Zkoušet prázdný batoh je prostě nesmysl. Tedy pokud se ho chystáte nosit plný.

Konkrétní model

Nakonec se mi začaly zamlouvat batohy značky Wolfgang, se kterými jsem doposud neměl tu čest se seznámit. Podle toho, jak jsem pochopil situaci, tak se jedná o polskou firmu s distribucí u nás. Z jejich nabídky jsem se nakonec rozhodl pro objem, který jsem původně zamýšlel, tedy Wolfgang Traveller 70 litrů. Původně jsem chtěl batoh z Cordury, nebo nějakého podobného fortelného materiálu. Traveller sice není z Cordury, nicméně jeho materiál DURA-ON je velice podobnou napodobeninou, která působí velmi pevně.
Nosný systém batohu TLS je taktéž velmi robustní, ale hlavně pohodlný. Při zatížení batohu téměř 20 kg jsem nikde necítil, že by mne tlačil nebo dřel. Váhu jsem tedy bohužel cítil, ale to už je spíše o výzkumu antigravitace.
Wolfgang má na každé straně 3 kapsy, dvě z toho uzavíratelné na zip. Pak jsou tu ještě horní kapsa ve víku, spodní kapsy ve víku a kapsa na zádové straně batohu. Pro třídily je jich tedy požehnaně. Samozřejmostí je také rozdělení batohu na komory. Pokud jsem trochu spacák stáhnul kompresním obalem vešel se mi do batohu na šířku, což občas také potěší.
Po stranách jsou také boční kompresní popruhy, využitelné pro připnutí různých věcí. Nevýhodou je, že pokud chcete připnout karimatku, budete muset obětovat jednu boční kapsu. To se mi moc nechtělo, a tak jsem pomocí dvou pásků přivázal karimatku mezi kapsu mezi zádový systém a onu kapsu. Při chůzi mi to nevadilo, ani když jsem používal trekové hole.
Batoh má integrovanou pláštěnku, kterou jsem bohužel musel velmi často používat. Při předpokladu, že na batoh pověsíte karimatku a všechno ostatní půjde dovnitř ( tedy ty větší věci jako například stan), pláštěnku přetáhnete přes celý batoh. Pokud ne, je možné ji jednoduše oddělat od batohu, se kterým je spojena popruhem a do kapsy na ni umístit nějakou větší. Nebo můžete nechat karimatku venku. To se mi moc nezdálo, i když mi všichni tvrdili, že evazotky nesají vodu. Doma jsem ji osprchoval a rozhodně bych na něčem takovém v noci po celodenním dešti spát nechtěl.
Batoh jde bezproblémově zvýšit a víko posunout podle výšky. Součástí je také jakýsi reflexní pásek, takže pokud jdete v noci po silnici a nebude za volantem opilec, měl by vás vidět. A píšťalku jsem sice nepotřeboval, ale doháněl tím mé spolutrekaře k šílenství.
Poslední k čemu se vyjádřím je cena. Batoh mi byl prodán za 2500 Kč. Měl jsem možnost srovnávat batoh s věhlasnějšími značkami mých společníků, kterým se plně vyrovnal, v některých ohledech (například nosném systému) je dokonce předčil.

Pokud se tedy díváte po vhodném batohu v této cenové skupině a velikostní kategorii, mohu Wolfganga jenom doporučit.

Tento příspěvek byl zařazen do dalšího. kola soutěže TESTOVNY   o ceny firmy ACRON       

 
Související články
Batoh Alp Yukon Vario 60
Batoh Gemma Expedition 75
Batoh GEMMA Travel 75 S
Batoh TrekSport TATRAN 80
Batoh Gemma s předním plněním
Batoh Treksport Patagonia
 
Přečteno 3131x
 
 
 
Komentáře
mám ho taky odedneškaKáča, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: