Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Batoh Gemma s předním plněním

Libor Hnyk / 6.04.2005
První batoh Gemma s předním plněním jsem dostal k vánocům v roce 1988. Od té doby jsem jim zůstal věrný. Učarovalo mi přední plnění, které umožňuje dostat se rychle k věci i na dně batohu. Tato vlastnost u mě převažuje nad nevýhodami tohoto systému.
 
Jen jednou jsem od té doby nevzal Gemmu na dlouhou náročnou akci – vzal jsem si batoh s horním plněním na přechod Hispar- Biafo v Pakistánu. Namlsán dostupností věcí v Gemmě jsem na této akci trpěl a neustále hledal nějakou potřebnou věc, která podle Murphyho zákonů byla zaručně vždy až na dně batohu. Dlouhé roky neměla Gemma v tomto druhu batohů konkurenci. Dnes již např. firma Tramp má v nabídce rovněž batohy s plněním zepředu, navíc jsou zipy pojištěny stahovacími popruhy a prostor na spacák je větší než u Gemmy. Na rozdíl od jiného autora v Testovně jsem již roky spokojen i s nosným systémem. Základem je opravdu masivní bederní pás, který velmi ulehčuje ramenům. Je však potřeba mít celý systém seřízený. Zmíněný autor v Testovně tyto batohy doporučuje maximálně k transportu věcí z koleje domů. Já jsem jiného názoru a intenzivní nošení těchto batohů na ledovcích v mrazech i ve vlhku tropických pralesů to potvrzuje.

Slabiny a domácí vylepšení
U prvních batohů koncem osmdesátých let se používal materiál málo odolný vůči vodě a rychle se odíral. Moje žena působila celé ty roky jako opravna našich batohů Gemma. Dnes má však již méně práce než dříve.

Největším úskalím jsou dlouhé zipy předního plnění, při jejichž poruše může dojít k určitému problému. S tím jsme od začátku počítali. Samotný výrobce Gemmy si tohle nikdy ani za těch více než 10 let neuvědomil a systém zipů dodnes není ničím jištěný. Moje žena již od prvopočátku začala našívat k zipům jakýsi rantl se suchými zipy. Ty jednak pomáhají zipům v případě, že batoh je přeplněný a zároveň tvoří pojistku pro případ, že se zip rozbije. Asi dvakrát se mi zip opravdu rozbil, diky suchým zipům jsem úspěšně dojel domů bez toho, aniž bych musel přivézt věci v igelitových pytlích. Dalším vylepšením jsou popruhy našité pod zip, kterým jde batoh stáhnout a tím zmenšit tlak na vlastní zip v případě, že je batoh hodně plný. Tyto naše „DODO“ nejsou příliš dobrou vizitkou pro výrobce, spíše radou pro ostatní uživatele batohů Gemma. Nevýhodou batohů Gemma řady Tourist je však také malý objem spodní kapsy na spací pytel, obzvláště při používání spacáků s umělými dutými vlákny nebo mikrovlákny určených na nižší teploty, které jsou objemnější. Na tuto vadu jsme vylepšení neobjevili, nezbývá než doufat, že to zjistí sám výrobce. Také by neuškodilo do batohů všít kvalitnější zipy s většími oky. Malé se časem obrousí a začínají být potenciálním zdrojem průšvihu. Ačkoliv se odolnost tkaniny vůči promoknutí a oděru za ta léta výrazně zlepšila, oproti nejlepším batohům stále zaostává. Ale to už není jen otázka kvality, ale také ceny.

Věrnost i přes chyby
Proč jsme tedy zůstali batohům Gemma věrní? Pořád si myslíme, že v kategorii batohů s předním plněním jsou v této cenové kategorii nejlepší. Dobře je vyřešen i systém kompresních popruhů po stranách batohu. Umožňuje batoh zvětšovat i zmenšovat a dají se pod ně dát třeba lyžařské hole nebo pruty ke stanu. Někdo vyčítá Gemmám nedostatek úchytů. Já to za takovou nevýhodu nepovažuji. Někdy velké množství venkovních popruhů a kapes je spíše na škodu, zvláště při transportu různými dopravními prostředky. Tím nechci říct, že by moje žena nepřišívala na batoh někdy nějaký úchyt. Ovšem ideální a universální systém úchytů snad ani nemůže existovat. Na každý druh outdoorové činnosti by byl potřeba jiný. Jeden na VHT bez ledovců, s ledovci, do pralesa, na skialp, …..

ZÁVĚR:
Zoufalé třepení látky, jak to popisuje autor jiného článku v Testovně, jsem za ty dlouhé roky nezažil. Batohy Gemma je možné doporučit k nejnáročnějšímu použití pouze těm, kdo jsou schopni a ochotni nezbytného „DODO“.

Tento příspěvek se zúčastnil TESTOVNY o cenu od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Batoh Gemma Expedition 75
Batoh GEMMA Travel 75 S
Batoh TrekSport TATRAN 80
Batoh GEMMA WALK 25
Batoh Wolfgang Traveller 70
 
Přečteno 6856x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
janahi, Reagovat
batoh GemmaZbyněk Zácha, Reagovat
přední plnění ne,Gemma anoLuďa, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: