Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Batoh Alp Yukon Vario 60

Redakce, Jan Vystrčil / 4.08.2004
Batoh jsem koupil v roce 1996 přímo u výrobce v Praze. Batoh je od pohledu ve velmi slušném stavu, zatím ho stále používám a nemám důvod pro jeho výměnu za jiný. V případě potřeby bych si i dnes koupil stejný, pokud by se ještě vyráběl.
 

Výrobce: Alp (dnes již neexistuje)
Model: dvoukomorový Yukon Vario
Objem: 60-80 l
Záda: stavitelná
Materiál: Cordura
Hmotnost: 2200 g
Cena (přibližná): 2300 Kč
Stáří: 8 let
Používání: náročné celoroční

POPIS BATOHU
Batoh je klasické jednoduché a spolehlivé koncepce s vrchním plněním uzavíratelné na šňůrku s brzdičkou, horní víko je stavitelné ve velkém rozmezí a je možné ho zcela odepnout. Ve víku jsou dvě kapsy – vnitřní a vnější, které sdílejí společný prostor. Dolní spacáková komora je přístupná zipem se dvěma jezdci, přepážka mezi komorami je po obvodu odepnutelná zipem. Nosný systém je vyroben z duralové trubky natvarované přibližně do písmene I. Délku zad je možné nastavit posouváním ramenních popruhů po konstrukci a zajištěním popruhem se stahovací přezkou.
Ramenní popruhy jsou dostatečně široké a pohodlné. V hlavní komoře je u zad malá kapsička na doklady a mapy.
Batoh má velmi široký a pohodlný bederní pás, který je v horní části zesílen, takže optimálně dosedne na tělo. Na batohu je spousta ok pro umístění popruhů – nabízí se velká variabilita při nesení nákladu vně batohu.
Velice se mi osvědčilo např. svislé nošení karimatky na čele batohu – to umožňují 4 obdélníkové přezky, kterými je provlečen stahovací popruh (přezky jsou k vidění např. na Doldy Space 40) Výhodou je symetričnost a malá šířka batohu s karimatkou.
Na bocích jsou 2 páry stahovacích pásků a 2 páry plastových desek, kterými se provléká popruh pro připevnění karimatky nebo lyží. Dole na bocích jsou malé kapsičky ze síťoviny na stanové tyčky nebo patky lyží.

VADY A POŠKOZENÍ
Cordura vypadá stále stejně – nenese žádné výrazné známky opotřebení. (kamarád už 2x reklamoval nový batoh od Treksportu, protože se mu z vnitřní strany začal odlupovat zátěr materiálu.) Za dosavadních 8 let náročného používání přeci jen pár věcí nezůstalo v původní podobě.
Nejdřív se začal o Corduru odírat obšitý lem horního víka. Proces se po čase stabilizoval. Kromě toho, že víko teď zcela neobepíná batoh to nemá na funkci batohu žádný vliv.
Horší bylo když se po pár letech na jedné straně odtrhla kapsička na stanové tyčky a na druhé straně se utrhla plastová příchytka pro popruh. a později se utrhla i druhá kapsička. Tyčky teď pouze přitahuji popruhem a zatím jsem je neztratil (velmi podobnou síťovinu používá na nových batozích firma Treksport, takže jsem zvědav, jak dlouho na nich síťky vydrží...).
V zimě na horách v autobuse mi někdo lyžákem šlápnul na poloprázdný batoh a zlomil duralovou trubkovou kostrukci. Trubička z OBI a kus ocelové kulatiny to ale spravil a konstrukce plní funkci až doposud.
Standardním problémem jsou zipy – především zip na spacákové komoře, ale při opatrném zacházení zatím stále funguje spolehlivě. Čas od času zip pouze preventivně převoskuji aby se nezadrhával.
Před rokem mi při zatížení přes 30 kg začaly povolovat některé švy, tak jsem je nechal u pana Dernera v Hradci Králové znovu přešít.
Také popruhy na utahování ramen se po letech ošoupaly a popruh začal prokluzovat v přezce. Bylo tak nutné ramena stále dotahovat. Nechal jsem je tedy také vyměnit a nyní již batoh funguje jak má. Na batohu jsou přezky od ITW Nexus a za 8 let jsem zničil (rozšlápl nebo utrhl zcela nevhodným uchopením batohu) celkem asi 3.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
V současné době se již tento batoh nevyrábí, takže na základě mých zkušeností bych si v případě potřeby vybral obdobný co nejjednodušší, nejbytelnější a nejspolehlivější model, pokud možno v neutrálních barvách. Čím více vnějších popruhů a úchytů, tím lépe.

 
Související články
Batoh Gemma Expedition 75
Batoh Treksport Patagonia
Batoh Wolfgang Traveller 70
 
Přečteno 2164x
 
 
 
Komentáře
treew, Reagovat
sssjack, Reagovat
alp:-), Reagovat
Nástupce firmy Alp?Martin, Reagovat
Re: alp Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: