Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Lesotho

Basothský pony je … zvíře!

Miroslav Černý / 7.11.2008
Silné a poslušné. Avšak jak jsem měl možnost na vlastní kůži poznat, občas také líné. V průvodci Lonely Planet se dočtete, že jeho fyzických předpokladů bylo dosaženo zkřížením malých javánských koňů se silnými evropskými a jedním z prvních neevropských jezdců v Lesothu byl samotný Moshoeshoe Velký.
 
Poprvé prý nasedl na koně v roce 1830 a od té doby je kůň integrální součástí kultury kmene Basotho. Děti, ženy, starci, všichni tento dopravní prostředek ovládají stejně přirozeně, jako nosí své typické vlněné přehozy různých barevných vzorů, kterými se chrání proti chladu a proti letním dešťům. Abych si užil lesothský způsob dopravy, najal jsem si koně a hned dva průvodce, Felixe a Daniela, na cestu k vodopádům Maletsunyane (192 m). Asi po dvou hodinách jízdy nás stezka dovedla na místo, kde se ve svahu ukrývala krásná spirálovitá aloe (Aloe polyphylla), národní květina lesothského království. Odtud to už byl jen kousek ke kaňonu řeky Maletsunyane a k samotným vodopádům.
Protože byla na jižní polokouli zrovna zima, a ty jsou v Lesothu sice velmi chladné, ale zato téměř beze srážek, byl pohled na padající vodu o něco méně působivý než v letních měsících. Přesto si člověk ověřil, že voda je skutečně to jediné, co může Lesotho nabídnout zahraniční ekonomice. Pro jednu z nejchudších zemí světa, která nedisponuje žádnými přírodními surovinami, je voda opravdový poklad. Možná právě proto se naděje mnohých upínají k projektu Lesotho Highlands Water Project, jehož cílem je výstavba největšího vodovodu na světě, jenž by měl zásobovat průmyslovou oblast Gauteng v Jihoafrické republice, a přinést tak celkové zlepšení hospodářské situace včetně turistického ruchu. Otázkou zůstává, co to udělá s přírodním prostředím. Předpokládá se, že projekt bude ukončen v roce 2020. Už tedy za pouhých deset let bude Lesotho jinou zemí. Jedna z posledních „bílých“ skvrn na mapě jižní Afriky zmizí. Semele ji pokrok a ambice. Jistá naděje ale přesto existuje. Jsou to lidé, kmen Basotho, který nikdy nezažil útlak a ponížení apartheidu, jak se tomu stalo v sousední Jihoafrické republice. Pohodoví obyvatelé Dračích hor s optimistickým pohledem na svět jsou částečnou zárukou toho, že bude mít smysl se do Lesotha opět vrátit.
 
Související články
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Lesotho - království v oblacích
Brána do skutečné Afriky
Na trase Maseru – Semonkong
Hakome – Vesnice kanibalů
Ekovýlet do Národní Parku Maasai Mara
 
Přečteno 538x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: