Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Rusko

Bajkal - nejhlubší jezero světa

Redakce, Karel Matějka / 10.05.2001
Mongolové ho nazývali Daluj-nor - Velké jezero. Evenkové mu říkali Lamu, což značí Moře. Pro Číňany to byl Pej-chaj - Severní moře - a pro všechny národy na pobřeží pak Posvátné moře. Řeč je o jezeru Bajkal.
 

  Nachází se v jižní části východní Sibiře, na hranicích Burjatské autonomní republiky a Irkutské oblasti Ruska. Je to nejhlubší jezero světa (max. hloubka 1 637 m) a zároveň největší zásobárna pitné vody na Zemi (tvoří 18 % sladké vody na Zemi). Délka jezera je 635 kilometrů, maximální šířka pak přes 80 kilometrů. Bajkal má přes 500 přítoků, ale pouze jedna řeka z jezera vytéká - Angara.

  Po týdnu stráveném na Transsibiřské magistrále jsme se přehoupli přes hřeben Primorského pohoří a v oknech vagonů se objevilo nejhlubší jezero světa Bajkal. Ta cesta, to nejsou jen tisíce kilometrů kolejnic a pražců. To je také podmáčená tajga, sibiřská nížina s městy a vesnicemi a všudypřítomným březovým porostem. Ale hlavně jsou to lidé. Cestou projedete desítkami nádraží, které se po příjezdu vlaku v mžiku změní v jeden velký bazar. Babuška vám do novin zabalí ještě teplé brambory, zatímco její soused vás bude přemlouvat k zaručeně výhodné koupi pruhovaného trika. V kupé vás pak spolucestující pohostí vodkou. A když pak vlak zastaví ve stanici Sluďjanka, jste na místě.

  Rusko je země neomezených možností, a tak je tu možno třeba stopnout i vlak. Tak nám to poradili a tak to také funguje. Sedíme ve vláčku na trase mezi Sluďjankou a Port-Bajkalem. Trať vede podél západní části jezera a vzorně kopíruje jeho břehy. Projíždíme desítkami tunelů a míjíme dřevěné domky rozeseté kolem trati. Vesničané přepravují rozličné věci. Jsou tu vedle sebe naskládány pytle, koše i krabice. Přepravují se zvířata i lidé. Popíjí se vodka a pokuřuje se. Vystupujeme ve vesnici Polovinaja. Vesnice čítá několik dřevěných stavení a jeden konzum. Ten je otevřený vždy až večer, kdy sem vlakem dorazí chleba, pošta a prodavačka.

  Bajkal, to není jen samotné jezero. To jsou okolní hory, údolí, lesy a řeky s množstvím zvěřě, ptáků a ryb. Jedinečný svět organismů zde zastupuje přes tisíc druhů rostlin (z toho 35 % endemitů) a více než 1 500 druhů živočichů (z toho 60 % endemitů).

  Mezi jedno z nejkrásnějších míst patří i pohoří Chamar-Daban, nacházející se v jihovýchodní části Bajkalu a dosahující výšky něco málo přes 2 000 m. Kolem dokola je tajga plná potoků a řek.

  Bajkal je i Písečná zátoka, kterou Rusové hrdě nazývají Sibiřskou riviérou. Pro své relativně teplé vody (v létě až 12°C) je vyhledávaným rekreačním střediskem. Je tu i parník Barguzin, který vás do zátoky doveze.

  Bajkal, to je hotel Tajga ve Sluďjance, kde nefunguje kuchyně a teče jen studená voda na společných záchodech. Je to i "baňa", kam chodí v sudé dny muži a v liché ženy užívat si páry a březových košťat. Jsou to upocení a udření rybáři. Trhovci s množstvím převážně z Číny pašovaného zboží. Je to Pik Čerského v horách Chamar-Dabanu. Bajkal jsou desítky minerálních pramenů i vítr Sarma, co se žene z hor silou uragánu. Je to mys sv. Nos s písečnou kosou. Led a sníh a jarní tání. Je to rybí trh v Listvjance i mohutná delta Selengy. Jsou to pastevci i políčka se zeleninou. Hrající si děti i prašné polní cesty. To všechno a mnohé další patří k jezeru. To všechno jsou střípky, ze kterých se skládá mozaika jménem Bajkal.

 
Související články
Čtyři dny na Olchonu - největším bajkalském ostrově
 
Přečteno 4596x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: