Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Střední Asie a dál

Arménský Stonehenge a Kappadocie

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 28.07.2004
Maršrutka se šplhá do vysokého pásu. Po nebi se honí mraky a všude kolem nás trčí zatravněné hory. Pěšky šlapeme tou drsnou přírodou tolik připomínající Mongolsko a hledáme na obzoru v kruhu stojící monolity - arménský stonehenge.
 
Vítr fičí po pláních, černý obzor křižují blesky a my stojíme uprostřed mystické, snad ještě prehistorické astronomické observatoře. Stavíme stan hned vedle. V noci burácí bouře a kdesi daleko vyjí vlci. Ráno, když máme všechno sbaleno, se odnikud přihání další mračouny a sprška krup velkých jako fazole. Jsme mokří na kost během dvou minut. Choulíme se v závětří největšího kamenů a slibujeme starým běsnícím arménským bohům, že už z jejich svatého místa mizíme.

Noraduz - Tisíce náhrobních kamenů. Předkřesťanské, s obrysem lidské postavy, staré křesťanské s kříži i úplně nové. Jedna, ještě žijící babička si v předstihu nechala vybrousit svoji podobiznu na náhrobek vedle té dědovy. Jeden nikdy neví. "Jó, byli tu před pár týdny dva Japonci a ty spali ve stanu úplně na hřbitově, směje se podnapilý tatík. Zatáhl nás k sobě domů, popili jsme vodku, pojedli kuře od včera, žena nám s sebou zabalila kus domácího másla a sýra a popřáli sťastnou cestu. Fotím si babičky v šátkách, pasoucí ovce mezi hroby. Focení jim nevadí, jediná jejich starost je, kde budeme spát. Stan se jim moc nezdá, tak nás jednohlasně zvou k sobě domů. S díky odmítáme.

Nejen lidi, ale i příroda je v Arménii super. Každých padesát kilometrů něco úplně jiného. Chndzoresk - tyhle kuželovité hory například vypadají úplně jako turecká Kappadocie, tedy, kdyby tam rostla tráva. Škrabeme se po svazích a nakukujeme do jeskyní. Skalní malby tu sice nejsou, ale zato některé z jeskyní slouží jako stáje. Starý pasák s černou ošlehanou tváří sedí na protějším kopci, předstírá, že pase osla a krávu a přitom pozoruje každý náš krok. Vůbec mu nevadí, že prší. Zjistit, jak se staví stan, mu přijde mnohem důležitější než nezmoknout.

Kláštery, kostely a kaple. Další kouzelná věc v Arménii. Máme před sebou asi pětadvacet kilometrů. "Hele, támhle na hřbitově dělají berana," ukazuji Petrovi. Oblíbená arménská kratochvíle. Koupí ovci, sejdou se pod jedním z mnoha k tomuto účelu postavených přístřešků a udělají si ovčí zabíjačku. Snažíme se nenápadně proklouznout kolem zabíjačky, protože se snad ještě nestalo, aby nás hodující rodina nepozvala. Dneska bohužel nemáme na šašlik čas. Nepovedlo se. Doběhli si pro nás až na ulici a odvlekli nás s sebou. Tak jsme zase pojedli a popili, dostali výslužku, přečkali deštík a pak nám teprve bylo dovoleno odejít. Sklesali jsme do údolí k říčce. Koupel v minerálních pramenech (ač spolu s několika urvanými "novými" armény) je super. Dýchavičnou maršrutkou, která přijela místo velkého autobusu potom šplháme k velkému klášterů Tatev, kde dlouho bloudíme spletí chodeb s mnoha mnišskými kobkami.

Smrad rozkládajícího se masa a sražené krve nás upozornil na oficiální obětní místo pod kostelem Chór virap. Když se Armencům splní přání, dojdou za arménským popem a on obětuje holuba, slepici nebo berana, kterého přinesou. Krev na obětním stole, kůže i s hlavou leží opodál a vnitřnosti se rozkládají pod pařícím sluncem na zemi.

 
Předchozí díly
1. Nejlevněji z Prahy do Istanbulu
2. Gruzie bláznivá
3. Arménské putování
Následující díly
5. Nehostinný Ázerbajdždán
6. Chinalig - ráj za horskou hradbou
7. Ázerbájdžánští poutníci v roli alpinistů
8. Jak chutná Uzbekistán
9. Do banky v Uzbekistánu? Ani párem volů!
10. Trochu divoký Kyrgyzstán
11. Podzimní sníh a mráz v Kyrgyzstánu
12. Sbohem, Kyrgyzstáne! Snad.
13. Konzumistická Čína
14. Hledání ztraceného Hotanského muzea
15. Noc v jurtě vysoko v Číně
16. V pohádkovém Pákistánu
17. Baltistán
18. Severopákistánský extrémismus
19. Ze severu do Pandžábu a deportace z Kašmíru
20. Bláznivé Lahore
21. Karáčí přelidněné
Související články
Město Kars s výhledem na Ararat
 
Přečteno 1360x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: