Jedno "nej" se ale objektivně národu kolem Río de la Plata upřít nedá: je to nejmasovější spotřeba léčivého čaje. O jaký čaj se jedná? O tradiční argentinské mate, nápoj z drcených částí cesmíny paraguayské. Jeho léčivé účinky dosud ještě žádný seriozní vědecký výzkum neprokazoval, a tak v nedůvěřivých Evropanech mohou opět vyvolat pochyby. V Argentině ale nenajdete nikoho, kdo by nebyl zuřivým zastáncem jeho prospěšnosti pro lidský organizmus.
Příprava Směsí pro přípravu mate jsou sušené části jihoamerického stromu cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Ze stromu se sklízí listy, stopky a celé vegetační vrcholy. Ty se pak lámou, suší a roztloukají, a ve vhodném poměru míchají do čajové směsi. Její kvalita je závislá na obsahu lístků a ostatních příměsí. Čajovou směsí se vrchovatě plní nádobka - mate, a potom se kontinuálně zalévá horkou vodou a vysává tenkou trubičkou.
Účinky Mate se vedle výborných povzbuzujících účinků (obsahuje až 1,5 % kofeinu) připisuje léčivé působení snad na všechny druhy neduhů: od cévních chorob, potíží při zažívání, nemocí jater až po migrénu. A také potíží psychických, protože nejdůležitější při pití mate je "compartir" (to znamená sdílet). Kdo pije mate, není nikdy sám. Vždy se najde někdo, komu nabídnutím šálku uděláte radost.
A jak vlastně mate správně podávat? Je to rituál, který se po staletí utvářel v kraji v povodí řek Paraná a Paraguay. Má svá krajová specifika, ale i neměnná obecná pravidla! A jen hodně tolerantní Argentinec dokáže i neznalému cizinci odpustit prohřešky, kterých se při podávání mate dopustí. Na venkově, cizincům a slabším povahám je dovoleno mate osladit. Dle mého názoru je pak ale jeho chuť mnohem horší. Kromě čistého mate v jeho původní podobě je na trhu nespočet variant a ochucených směsí: mate s kávou, mate con yuyos (čti žužos) s léčivými bylinami, s citronovou nebo pomerančovou kůrou atd. V létě se zase podává s ledovou vodou a nebo ještě lépe s chlazeným džusem (tzv. "terrere"). Na první pokus mate určitě neokouzlí; má svíravě hořkou chuť, a po prvním požití se spotřebitel většinou nevyhne drobným střevním potížím. Ale není těžké mu velice rychle propadnout, tak jako mu propadla většina Argentinců.
Základní pomůcky k přípravě: - "mate"- nádobka z tykve nebo dřeva (dnes lze použít i malý plechový hrníček, dříve také stříbrný nebo alpakový), - "bombilla" - malá kovová trubička opatřená sítkem, - "hierba" - vlastní čajová směs, - a konečně horká voda. Pozor, nikoli vroucí! Zalitím vřelou vodou se mate spálí ("mate quemado"), což je první z vážných prohřešků, kterých se nezkušení začátečníci často dopouští. První mate se doporučuje zalít vodou studenou; účinné látky se tak ze směsi vyloučí pomaleji a jedna dávka mate déle vydrží. Mate se pak vysává bombillou. Při prvním nasátí, sebevíc opatrném, si určitě spálíte jazyk. To je taková forma křtu. Bombilla neslouží k míchání, mate se nikdy nemíchá! Pouze v případě, že se sítko ucpe nebo směs příliš utuží, je možné bombillu vytáhnout a očistit. Ve skupině se podávání mate ujímá hostitel. Rozhodně se nedoporučuje ošívat se rozpaky tím, jak je nehygienické, že jedinou bombillu používá celá skupina. Nejmenším možným trestem za takovou drzost pak bude, že vám už žádné mate nikdo nenabídne.
Zdroj: www.czechaid.cz |