Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Půl roku v Africe

Aksum – město nechráněných a nehlídaných památek

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 15.10.2003
Na kraji města se tyčí neuvěřitelné obelisky, zdobené vytesanými okénky a dokonce i dveřmi s klikou, vysokými asi jako dva měšťanské domy postavené na sobě. Pohádka? Kdepak, 2000 let stará etiopská záhada, o které vyprávěli již středověcí cestovatelé.
 
Největší obelisk na světě
Čtyřiadvacet metrů měří nejvyšší stojící stéla a jen o metr vyšší byla ta, kterou si Mussolini dovezl z Etiopie před druhou světovou válkou jako takový maličký suvenýr. Kdyby ve studentské vstupence za 25 birrů (80 Kč) nebyl zahrnut další tucet památek ve městě a okolí, ani bychom si ji snad nepořizovali. Stély na kraji města jsou vidět zdaleka a není v silách Etiopanů tyhle kamenné obry jakkoliv schovat před zvědavým okem návštěvníkovým. Když však ten lístek už máme, jsme po důkladném prozkoumání vstupenky vpuštěni do "ohrádky" ke stélám. Můžeme si všech stodvacet kamenů obejít, osahat, projít se pod nimi i lézt přes ně. Tedy konkrétně přes ležící Velkou stélu, třiatřicetimetrový obelisk, údajně nejvyšší monolit na světě, který se kdy lidstvo pokusilo vztyčit. Žádné ploty, žadní hlídači s píšťalkou. Tohle není řecká Akropole, ani korunovační klenoty pod sklem. Etiopské památky můžete vnímat všemi smysly. Jen tu Mussoliniho stélu ne, ta je zatím stále v Římě a hluboká "díra" po ní v Aksumu je zakryta ošklivým přístřeškem z vlnitého plechu. To aby nikdo nepřehlédl, že tady něco chybí... Pokračujeme bahnitou cestičkou ven z města. Támhle se jedna stéla zatoulala na dvůr kostela (a věřící ji "ortodoxně" oblíbávají), tu zase jedna leží ve stoce. Další shluk monolitů je oplocen. Hlídač nikde, lezeme proto přes ostnatý drát. Malý klučina nám ukazuje, že abychom viděli krásné zdobení jednoho téměř ležícího monolitu, musíme si lehnout na záda přímo pod něj.

Palác královny za Sáby
Stély pokračují i za městem, v Juditině poli. Jen přes silnici se bělají základy paláce královny ze Sáby. Kebra Negast - pro Etiopany neotřesitelná fakta z jejich národní historie, pro nás sborník starých etiopských bájí - uvádí Aksum jako sídlo Makedy - královny za Sáby. Příliš mnoho historických nejasností a časových nesrovnalostí odsouvá toto tvrzení do říše pověstí a pohádek. Stejně tak nedůvěryhodně působí jeho půdorys, vyskládáný z větší části z kamenů nalezených v okolních polích. Zato výklad kudrnatého klučiny, který nám živě amharsky popisuje místo, kde pekli Makedyni služebníci chléb a kde se Makeda sprchovala. Ukazuje nám i kamenný žlábek na odpadní vodu, je velmi poutavý.

Sloni a opice v hrobce
Asi dvacet schodů vede do podzemní hrobky krále Bazena. Podél schodiště jsou vytesané hroby jeho služebníků, uvnitř, v kamenném sarkofágu byla pohřbena královská rodina. Mladík, který nás tu provádí, se stal hlídačem hrobu „dobrovolně – povinně“. Prostě přišli archeologové a kopali na jeho zahrádce tak dlouho, než hrob pod jednou stélou našli. „A na co jsou támhlety prázdné díry?“ nakláníme se nad dvě prohlubně. „Nevím, to mi archeologové nechtěli říct,“ odpovídá. Bazenuv hrob není jediný. Bylo otevřeno ještě několik dalších a pár z nich zpřístupněno návštěvníkům. Čelovkou pátráme po velkých kamenných kvádrech po vytesaných křížích a po „zázračném“ kovu spojujícím kameny s ostrými, přesně pravoúhlými hranami. Přichází nám na pomoc hlídač s provázkem namočeným do vosku- etiopskou kostelní svíčkou. K našemu údivu žluté čmoudící světlo „svíčky“ odhaluje na zdech nejen kříže, ale i opice, slony a šipky ukazující tajné vchody do nižších pater.

Holky z okolních vesnic, které si splétají vlasy do několika řad hustých copánků, posedávají na rozžhaveném chodníku u dřevěných beden s plody opuncie a prodávají „kaktusové ovoce“, skvěle zahánějící žízeň, za symbolickou cenu. Nožíkem naříznou pichlavou slupku a zákazníkovi vypadne do ruky dužnina. V zaplivaném pajzlu to vše spláchne trojdecka točeného piva a já se konečně mohu vydat do spleti starých kamenných uliček. Před nálevnou parkují tygrejští velbloudáři svá velká zvířata a sami se napájí hustým alkoholickým mokem tella z plecháčku. Caparti se mi věší na obě ruce a využívají toho, že na ně hned někdo nevytahuje klacek, jak jsou zvyklí od etiopských dospělých. Stavují se v malinké čajovničce, kde si se mnou chce povídat můj italský prošedivělý soused, zatímco mi čajařka sype do sklenice skořici. „A co araki?“ mrká na mě vyzývavě a ukazuje na láhev pálenky. „Rád bych, ale nemůžu,“ vytahuju z kapsy u košile platíčko s antibiotiky. Uhýbám se oslíkům a dávám se do řeči s tygrejskou kráskou. Nevím, jestli se mnou flirtuje, abych ji vzal do vysněné Evropy, anebo aby si procvičila angličtinu. Zadním vchodem se dostávám do areálu kostela svaté Marie Siónské. Prohlížím si starý kostelík, když ke mně přibíhá hlídač s holí v ruce a domáhá se vstupenky za šedesát birrů. Usmívám se na něj a vyvádím ho z rovnováhy: "Já jsem se přišel poklonit Bohu. I na to je potřeba lístek?“

 
Předchozí díly
1. Expedice Afrika 2003
2. Ubezpečovaná bezpečnost
3. Černé přepadení
4. Svazijsko-mozambická mozaika
5. K pohoří Chimaninami
6. Jak jsme nevystoupili na Mt. Bingu
7. Hora za mouku a cukr
8. Lapálie v Tanzánii
9. Běloši na ukrajině v Tanzánii
10. Bydlo v Tanzánii
11. Výstup a pád do protikladů
12. Maasajské čarodejnice
13. Jezero v kráteru Ngozi
14. Na dřevěné bárce na Zanzibar
15. Život v Zanzibaru
16. Keňa zchlazující
17. Záchod a sprcha po etiopsku
18. Líný průvodce a bloudění po Bale
19. Zakeřná vysokohorská nemoc
20. Ten Lalibela plný nejen kostelů, ale i překvapení
21. Vydřiduši na vyschlém Nilu
22. Etiopské památky a efektivita
23. Letargie v etiopské státní nemocnici
Následující díly
25. Etiopský Kocourkov
26. Úzkými uličkami Hararu
27. Dětský terror po etiopsku
28. KEŇA, lidé a bandité
Související články
Eritrejské bloudění
Vodopády stařičké mocnářky
 
Přečteno 1580x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: