Na co hole, když jsem mladý a krásný?! Na nerovném terénu, např. při chůzi po ledovcové moréně, při brodění přes řeky dodávají člověku další dva opěrné body - opření o hůl v případě ztráty rovnováhy již zabránilo několika nepříjemným pádům. Úžasně šetří klouby hlavně při chůzi s kopce, ale nespornou výhodu mají hůlky i při výstupu do kopce, kdy se přenáší část zátěže na ruce.
Multifunkční hole Stane se, že si někdo na hůlky zvyká déle. Všechno má svůj čas a potěšit vás v takových případech mohou jiné jejich funkce. „Dá se na nich sušit prádlo, můžou se použít jako náhradní tyčky nebo kolíky ke stanu, místo cepínu, dlahy ...“ „Při stanování na sněhu jsme hůlky použili k ukotvení stanu, ale ráno jsem vytáhla hůlku bez talířku. Snažila jsem se ho ve sněhu najít, po usilovném hrabání, kdy jsme se dostali až na kosodřevinu s hlasitými poznámkami „přece se ten pitomej talířek nevypařil“, odcházelo šest lidí poraženě pryč, já bez talířku. Než jsme dorazili na Čertovicu, neměla jsem ani ten druhý. Jsou to hůlky s nasazovacími talířky, je tedy asi lepší zvolit některý ze šroubovacích systémů.“
Skladná délka Teleskopické trekové hole jsou ve své nejkratší, složené podobě, dlouhé 60 – 76 cm a vytáhnout se dají až do 150 cm. Třídílné hole jsou skladnější, dvoudílné pevnější. Jednotlivé díly se posouvají pomocí různých systémů, většinou založených na otočném mechanismu. Jde o nejslabší místo hůlek a tak nejvíce zatracované. Po intenzivním používání začne většina z nich zadrhávat nebo naopak nejdou dotáhnout v závislosti na použitém materiálu. Je výhoda koupit si takovou značku, která zajistí i pozáruční výměnu některých dílů, které již nejdou spravit.
„Trekové hole používám, jen když se mi vejdou a unesu je. Stále si půjčuji jedny starší od rodičů a vždy s nimi bojuji, protože se pořád skládají nebo nerozkládají. Ale je to dobrá věc. Šetří kolena, hlavně s těžkým báglem na zádech.“ „Mám již 3 roky dražší hůlky, které jsou celkem lehké, drží nastavená délka, když se nebojím je utáhnout. Když je dotáhnu méně, tak se stává, že se mi zkrátí.“ „Dejte si pozor na vysoušení vnitřní části trubek po každé akci, dochází ke korozi hliníku a tím následným potížím s funkčností holí.“
Talířky a hroty Ujistěte se, že jdou měnit na hůlkách talířky a dají se dokoupit v různých velikostech a tvarech. Většina trekových holí nemá žádné, některé mají alespoň malé – letní. Talířky ve tvaru vločky jsou určené na sníh, velké a pevné na měkké, bahnité podloží. Některé systémy nasazování talířků nejsou navzájem kompatibilní. Kvalitní vidiové nebo karbidové hroty, s možností výměny, se pomalu stávají standardem. Jen u levnějších holí se dále používají ocelové, které nejsou určené na náročný trekking. Pro chůzi po tvrdém povrchu je příjemné na hrot nasadit gumový nástavec.
Nadstandardní detaily Trekové hole se cenově pohybují od 300 Kč do 3400 Kč. Ověřte si před zaplacením, že ivedená cena platí pro celý pár hůlek. Levnější hole mají konstrukci ze slitin hliníku, ty nejdražší a nejlehčí jsou titanové.
Mezi nejžádanější rukojeti patří korkové. Ale i gumové, pokud jsou dobře vytvarované, mají své výhody. Plastové rukojeti jsou nejlevnější a nejméně vadí při chůzi v rukavicích. Rukojeť si vyzkoušejte, někteří výrobci myslí i na malé dlaně a přizpůsobují jim velikost rukojeti. Dokonalé jsou dvoosé nebo tzv. pozitivně skloněné. Ty jsou přizpůsobeny svým sklonem směru chůze a způsobu, jakým se hůlky při chůzi do země zabodávají. Prodloužená rukojeť nahrazuje v prudkých traverzech nastavitelný systém – můžete si kdykoliv přehmátnout a hůlku si tak rychle zkrátit. Také řemínky mohou být propracované. Nové systémy zaručují snadné nastavění jejich délky a dokonce i samovolné uvolnění v případě pádu.
Připlácí se také za pohodlí zvané odpružení. Je zabudováno do jednoho ze segmentů hůlky nebo do rukojeti. Ocení jej zejména lidé, kteří mají slabé ruce nebo nemocné lokty. Odpružení se u vybraných modelů může při chůzi do kopce zcela či jen částečně vypnout. Někteří považují odpružení za zbytečný luxus, jiní na něj nedají dopustit, stejně jako na všechna zmíněná vylepšení. „Odpružení je příjemné při dlouhých sestupech. Stalo se mi, že se volně přehodily z pevného nastavení do odpruženého. Na skialpech, nebo když se potřebuju trochu opřít, to trochu vadí.“
I kdyby vaše první trekové hole nebyly tou nejlepší volbou mezi cenou a kvalitou, nezanevřete na ně. Ať už jsou praktické zkušenosti lidí, uvedené v tomto článku kurzivou, jakékoliv, všichni respondenti je dále používají. Ve skutečných horách dnes již jen zřídka potkáte turistu bez hůlek. Nejde o módu, jde o ještě lehčí stan a spacák.
Vaše zkušenosti s konkrétními trekovými holemi vložte do Komentářů v pravém boxu této stránky. Usnadníte tak výběr holí dalším čtenářům.
Odkazy na výrobce trekových holí jsou v pravém boxu v "Související odkazy".
|